banner ad

Muszyński, Orbitowski i Murek nominowani do Paszportów Polityki 2015

8 grudnia 2015

paszporty-polityki-2015-muszynski
Tygodnik Polityka ogłosił nazwiska twórców nominowanych do tegorocznych Paszportów Polityki, jednych z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce, przyznawanych nieprzerwanie już od 23 lat. W kategorii „literatura” nominowani zostali Andrzej Muszyński, Łukasz Orbitowski i Weronika Murek.

Nagrody w poszczególnych dziedzinach sztuki przyznawane są na podstawie wskazań krytyków. Pisarz Andrzej Muszyński nominowany został za swoją najnowszą powieść „Podkrzywdzie”. W uzasadnieniu decyzji przedstawicielka jury, Zofia Król, napisała, że wyróżnienie należy się autorowi „za stworzenie bujnego świata na skraju realności i onirycznej baśni. A także idealnie do niego dostosowanego, równie oszalałego i intensywnego gąszczu literackiego języka”.

Nominację otrzymała też Weronika Murek, która zwróciła uwagę krytyków i dziennikarzy debiutanckim zbiorem opowiadań „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”. Jak napisał w uzasadnieniu Piotr Kofta, tomik pochodzącej z Katowic autorki to „ledwie sto stron z kawałkiem ? ale jakich! 'Uprawa roślin…’ uderza dojrzałością, nietuzinkową wyobraźnią, językową wrażliwością, pełną kontrolą nad słowem, zdaniem, akapitem. Na deser dostajemy absurdalny czarny humor, który nie tyle śmieszy, ile bardzo niepokoi. W mojej opinii to debiut roku”.

paszporty-polityki-2015-murek

Według wielu osób Łukasz Orbitowski wydał w tym roku swoją najlepszą książkę, opartą na faktach powieść „Inna dusza”, dlatego też nominacja dla niego nikogo nie powinna dziwić. Bernadetta Darska zauważyła, że wyróżnienie przyznano „za doskonałe połączenie powieści inicjacyjnej, psychologicznej i obyczajowej, ale i ? co tak naprawdę najistotniejsze ? precyzyjne, poruszające i zapadające w pamięć studium zła”.

Paszporty Polityki to nagrody wręczane utalentowanym, młodym twórcom, którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę wychodząc przed szereg i tworząc nowe trendy, będąc najlepszymi ambasadorami Polski w świecie. Nagrody przyznaje w sześciu dziedzinach tygodnik Polityka, dlatego też w jutrzejszym periodyku znajdziemy 16-stronicowy dodatek, w którym przedstawione zostaną sylwetki wszystkich nominowanych.

paszporty-polityki-2015-orbitowski

Laureatów wybranych przez kapitułę poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 12 stycznia 2016 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Transmisja imprezy zapowiadana jest w Programie Drugim Telewizji Polskiej.

Poniżej możecie zobaczyć książki, dzięki którym autorzy zdobyli nominacje do Paszportów Polityki 2015:

paszporty-polityki-2015-ksiazki

fot. Leszek Zych / Polityka

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy