Murakami wycofany z chińskich księgarni

26 września 2012


W wyniku narastającego konfliktu pomiędzy Chinami a Japonią z półek księgarskich w całym Pekinie usuwane są książki Harukiego Murakamiego oraz innych pisarzy, w jakikolwiek sposób powiązanych z „wrogim sąsiadem”.

Jak podaje „The Asahi Shimbun”, 17 września Miejski Urząd Prasy i Wydawnictw w Pekinie wezwał redaktorów ze stołecznych oficyn do wstrzymania publikacji książek autorstwa japońskich pisarzy oraz wszelkich innych tytułów (również chińskich) o tematyce japońskiej.

Gdy dokument pochodzący rzekomo od przedstawicieli władz umieszczono w Internecie, Urząd Prasy i Wydawnictw zaprzeczył, jakoby sugerował coś podobnego. Jednakże księgarnie w Pekinie już zaczęły pozbywać się japońskich książek. Z półek z bestsellerami ściągnięto m.in. wszystkie egzemplarze „1Q84” Murakamiego.

Dla chińskich wydawców pisarza, mającego w tym roku wg bukmacherów największe szanse na zdobycie Literackiej Nagrody Nobla, jest to tym dotkliwsze, że cieszył się on do tej pory w Chinach silnym poparciem.

Usuwanie książek jest tylko jednym z kolejnych kroków podejmowanych przez chińskie władze w celu wywarcia presji na Japończykach, aby odstąpili od decyzji wykupienia od prywatnego japońskiego właściciela kilku bezludnych wysp położonych na Morzu Wschodniochińskim, które według Pekinu podlegają suwerenności Chin.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy