Multimedialne ebooki niedobre dla dzieci?

9 czerwca 2012


Według najnowszych badań przeprowadzonych przez nowojorskie Joan Ganz Cooney?s Center, multimedialne ebooki – w przeciwieństwie do drukowanych wersji książek lub tradycyjnych ebooków – odwracają uwagę dzieci od fabuły i uniemożliwiają im zapamiętywanie szczegółów.

Wprowadzenie na rynek multimedialnych ebooków zdaniem wielu osób miało zachęcić dzieci do sięgania po książki. Jak jednak dowodzą badania, dźwięki oraz animacje nie pomagają w najważniejszym celu do jakiego przeznaczone są książki dla dzieci ? w doskonaleniu umiejętności pisania i czytania.

Nowojorscy badacze pracowali z 32 parami rodziców oraz ich dziećmi w wieku od 3 do 6 lat. Każdej rodzinie dali drukowaną książkę, klasycznego ebooka albo multimedialną wersję tej samej bajki. Jak się okazało, ebooki z dodatkami odwracały uwagę dzieci od czytanej historii, a dzwonki i gwizdy przeszkadzały w zapamiętaniu szczegółów.

Cynthia Chiong, Jinny Ree, Lori Takeuchi i Ingrid Erickson odkryły, że rozszerzone wersje ebooków wywołują u dzieci i rodziców większą liczbę zachowań zupełnie niezwiązanych z treścią (np. skupienie zachowania lub wypowiedzi na urządzeniu, odpychanie rąk) niż drukowane książki. „Ulepszone ebooki były mniej efektywne niż druk lub tradycyjne ebooki we wspomaganiu czerpania korzyści ze wspólnego czytania, ponieważ wymuszały więcej interakcji niezwiązanych z treścią” ? czytamy w raporcie opublikowanym na stronie centrum. „Kiedy dorośli podsuwają dzieciom pytania oparte na tekście(?) i zachęcają je do dyskutowania na temat zawartości książki w odniesieniu do ich doświadczenia oraz omawiają ciekawostki, wzmaga to werbalizację wśród dzieci i może prowadzić do ulepszenia słownictwa i ogólnego rozwoju językowego.”

Dzieci czytające multimedialne ebooki przypominały sobie także „znacznie mniej szczegółów z opowieści niż dzieci, które czytały drukowaną wersję tej samej historii”. Jak donosi raport, podczas gdy „drukowane książki przynosiły więcej korzyści dla rozwoju umiejętności czytania i pisania podczas wspólnego czytania”, multimedialne ebooki lepiej się nadawały „do angażowania dzieci i zachęcania do fizycznej reakcji”.

Badacze ostrzegli, że projektanci powinni „być bardziej ostrożni, gdy dodają różne opcje do multimedialnych ebooków”, szczególnie, gdy te dodatki „nie są bezpośrednio związane z fabułą”. Rodzicom i nauczycielom zalecono wystrzegać się multimedialnych ebooków, jeśli chcą się skupić na doskonaleniu sztuki czytania, a nie zwykłej zabawie, ponieważ „niektóre dodatkowe opcje udoskonalonych ebooków mogą rozpraszać uwagę dorosłych i dzieci, wpływać na naturę rozmowy i ilość zapamiętanych przez dzieci szczegółów”.

W raporcie podkreślono jednak, że multimedialne ebooki warto jednak cenić „za możliwość zaangażowania mniej zmotywowanych młodych czytelników, którzy w innym wypadku unikaliby czytania w ogóle”.

Nowojorskie centrum ma wkrótce nadzieję przeprowadzić ponowne badania, tym razem na większej liczbie uczestników.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy