„Mroczny Rycerz powstaje” inspirowany Dickensem

12 lipca 2012


Według reżysera Christophera Nolana fabuła najnowszego filmu o Batmanie inspirowana jest „Opowieścią o dwóch miastach” Charlesa Dickensa.

Na konferencji prasowej zorganizowanej na początku tego tygodnia, Nolan, zapytany o literackie aluzje w filmie, wyznał: „Kiedy Jonah [Jonathan Nolan, współscenarzysta filmu – przyp. red.] pokazał mi pierwszy szkic swojego scenariusza, miał on około 400 stron długości. Były w nim wszystkie te zwariowane rzeczy. Kiedy mi go wręczył to powiedział: 'Musisz pomyśleć o 'Opowieści o dwóch miastach’, którą oczywiście czytałeś’. Odpowiedziałem: 'Absolutnie’. Przeczytałem scenariusz i byłem trochę zdumiony niektórymi rzeczami, a potem zdałem sobie sprawę, że nigdy nie czytałem 'Opowieści o dwóch miastach’. Była to po prostu jedna z tych rzeczy, które myślałem, że zrobiłem. Wtedy zdobyłem ją, przeczytałem i absolutnie pokochałem oraz zrozumiałem dokładnie, o czym Jonah mówił. Kiedy zrobiłem swoje notatki na scenariuszu, dotyczyły one głównie 'Opowieści o dwóch miastach’.”

Akcja powieści Dickensa, oryginalnie opublikowanej w 1859 roku w odcinkach na łamach „All the Year Round”, osadzona jest w Anglii i Francji pod koniec XVIII wieku. Książka traktuje o dramatycznych losach francuskiego arystokraty, angielskiego prawnika, niewinnie więzionego przez osiemnaście lat w Bastylii lekarza oraz jego pięknej córki. Wszystko to rozgrywa się na tle ówczesnych niepokojów społecznych i korupcji politycznej.

„To, co Dickens robi w tej książce, czyli łączy wszystkie te postaci w jedną zunifikowaną historię z wszystkimi tymi tematycznymi elementami i tą wspaniałą grą na uczuciach i dramaturgią, było dokładnie tą tonacją, jakiej szukaliśmy.”

Zapowiadany na 27 lipca film „Mroczny Rycerz powstaje” to nie pierwsze spotkanie Batmana z prozą Charlesa Dickensa. Od wczoraj na naszym rynku dostępny jest komiks „Batman. Nawiedzony rycerz”. Jedna z trzech znajdujących się w albumie opowieści zatytułowana „Duchy” nawiązuje do „Opowieści wigilijnej”. Jako ciekawostkę warto również zdradzić fakt, że Alan Napier, aktor, który grał kamerdynera Alfreda w serialu telewizyjnym o Człowieku-Nietoperzu z lat 60., był mężem prawnuczki Charlesa Dickensa, a w filmowej adaptacji ?Opowieści Wigilijnej? z 1951 sam zagrał rolę pisarza.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film, newsy