Można zgłaszać już książki do Nagrody Angelusa i Silesiusa

16 stycznia 2015

zgloszenia-angelus-silesius
Wrocław zaprasza wydawców do zgłaszania książek, które mogą ubiegać się o jedną z dwóch nagród przyznawanych przez miasto: Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus” oraz Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius”. Książki można zgłaszać do końca lutego 2015.

Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” jest najważniejszą nagrodą w dziedzinie prozy dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej. Nagroda, którą stanowią statuetka Angelus autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tysięcy złotych, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. W 2014 roku wyróżnienie to otrzymał Pavol Rankov za powieść „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)”. Laureata tegorocznej edycji „Angelusa” poznamy w październiku podczas uroczystej gali we Wrocławiu.

Do nagrody wydawnictwa mogą zgłaszać opublikowane w 2014 roku dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry. Każdy wydawca ma prawo zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną autora polskiego. Ponadto każdy juror ma prawo zgłosić do nagrody jedną książkę.

Szczegółowe wytyczne dotyczące zgłaszania książek do „Angelusa” znajdziecie tutaj.

Wrocławska Nagroda Poetycka „Silesius” jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Nazwa nagrody pochodzi od Angelusa Silesiusa, barokowego poety związanego przez całe życie z Wrocławiem. Nagroda przyznawana jest corocznie w trzech kategoriach: za całokształt twórczości, książka roku, debiut roku.

Do tegorocznej edycji „Silesiusa” można zgłaszać pierwsze wydania książek, które ukazały się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2014 roku. Prawo do zgłaszania książek do nagrody w kategoriach książka roku i debiut roku mają wydawnictwa (z wyłączeniem wydań własnych, nie posiadających nr ISBN) oraz członkowie jury, w kategorii za całokształt ? jedynie jurorzy.

Szczegółowe wytyczne dotyczące zgłaszania książek do „Silesiusa” znajdziecie tutaj.

fot. Bob AuBuchon

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy