Można już zgłaszać książki do XII edycji Nagrody Literackiej Gdynia

9 stycznia 2017


Organizatorzy Nagrody Literackiej Gdynia ogłosili, że można już nadsyłać propozycje tytułów, które powinny wziąć udział w XII edycji tego ogólnopolskiego konkursu. Najlepsze książki ubiegłego roku zostaną wyłonione w czterech kategoriach: proza, poezja, eseistyka oraz przekład na język polski.

Książki muszą być napisane w języku polskim i wydane po raz pierwszy w 2016 roku. Nagroda w każdej kategorii wynosi 50 tysięcy złotych. Finał konkursu odbędzie się we wrześniu 2017 roku. Kandydatury do nagrody mogą zgłaszać do 31 stycznia 2017 roku wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, a także wydawnictwa i osoby reprezentujące instytucje kultury oraz media o charakterze literackim. Propozycje należy składać na adres Sekretarza Kapituły:

Natalia Gromow – ?Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni,
ul. Świętojańska 141-143,
81-401 Gdynia
Tel. (58) 622 73 55, faks (58) 622 64 17,
e-mail: sekretariat@bibliotekagdynia.pl

Zasady zgłaszania kandydatur określa regulamin dostępny na stronie nagrody w zakładce „Nagroda”. Wszelkich informacji udziela Sekretarz Kapituły.

Nagroda Literacka Gdynia została powołana do życia w 2006 roku przez prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka, w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących polskich twórców. Jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Dzięki swojej formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików oraz eseistów, szybko stała się ważnym i unikalnym wydarzeniem w polskim środowisku literackim. W 2014 roku ? po raz pierwszy w historii nagrody – pojawiła się nowa, nagradzana kategoria, jaką jest przekład na język polski. Decyzję taką podjęto, aby praca polskich tłumaczy była doceniona nie tylko w ich własnym środowisku, ale również w szerokim gronie twórców i odbiorców polskiej literatury.

Pośród tak popularnych i nagradzanych już autorów jak Wiesław Myśliwski czy Andrzej Stasiuk, w gronie nominowanych oraz laureatów „Gdyni” regularnie i licznie pojawiają się także przedstawiciele młodszego pokolenia (m.in. Justyna Bargielska, Michał Witkowski) czy też pisarze bardzo niszowi ? prof. Marian Pankowski czy Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (dwukrotnie nagrodzony w Gdyni). W 2016 roku statuetki odebrali Maciej Płaza za zbiór „Skoruń”, Michał Książek za esej „Droga 816”, Barbara Klicka za tom poetycki „Nice” oraz Anna Wasilewska za nowe tłumaczenie „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Jana Potockiego.

fot. Wojtek Rojek

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy