Można już zgłaszać książki do 4. edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za debiut prozatorski

2 stycznia 2019


Ruszył nabór do czwartej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wyróżnienie zostanie przyznane za pierwszą lub drugą książkę autora napisaną prozą artystyczną i wydaną w 2018 roku. Zgłoszenia do nagrody przyjmowane będą do końca stycznia.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza to jedyne w Polsce wyróżnienie za debiut prozatorski przyznawane ? od nominacji po werdykt końcowy ? przez jury, w skład którego wchodzą osoby zawodowo zajmujące się literaturą. Nagrodzonych wybiera kapituła w składzie: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska. Honorowym patronem Nagrody Gombrowicza jest Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu. Laureaci otrzymują 40 tysięcy złotych, statuetkę (przez pierwszych nagrodzonych złośliwie nazwaną „otwieraczem”) oraz lornetkę, przedmiot po Gombrowiczowsku znaczący.

„Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza została bardzo dobrze przyjęta przez czytających i piszących literaturę. Jest potrzebna” ? mówił podczas zeszłorocznej gali przyznawania nagrody prezydent Radomia Radosław Witkowski. „Nagroda jest ważnym elementem radomskiej kultury. Mam też przekonanie, że czytających i piszących literaturę jest zdecydowana mniejszość, ale na pewno mniejszość bardzo ważna. Jak w każdej dojrzałeś demokracji, wszystkie mniejszości są ważne, dlatego zrobimy wszystko, żeby o tą mniejszość zadbać. Żeby Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza dawała szansę młodym literatom, ale też nam czytelnikom na to, aby odkrywać kolejne piękne karty polskiej literatury”.

We wszystkich dotychczasowych edycjach do Nagrody Gombrowicza zgłoszono łącznie 230 książek. W pierwszej edycji kapituła wskazała dwoje laureatów: Weronikę Murek („Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”, wyd. Czarne) i Macieja Hena („Solfatara”, wyd. W.A.B.), w drugiej edycji wybrano Annę Cieplak („Ma być czysto”, Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego/Wydawnictwo Krytyki Politycznej), zaś w trzeciej ? Marcina Wichę („Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, wyd. Karakter).

Zgłoszenia do czwartej edycji nagrody, wraz z o ośmioma egzemplarzami książki, należy przesyłać na adres Muzeum Witolda Gombrowicza (ul. W. Gombrowicza 1, 26-660 Wsola, z dopiskiem „Nagroda”). Książki do konkursu mogą zgłaszać wydawnictwa, autorzy, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o charakterze literackim, osoby prywatne, a także członkowie kapituły. Więcej informacji i regulamin nagrody dostępne są na stronie: www.nagrodagombrowicza.pl.

Pięć wyłonionych nominacji do nagrody kapituła ogłosi w czerwcu. Nazwisko laureata (lub laureatów) poznamy we wrześniu.

Tymczasem w sieci udostępniono zapis zeszłorocznej gali Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, która odbyła się 9 września 2018 roku w Radomiu, w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych. Materiał możecie obejrzeć poniżej:

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy