Monumentalny portret José Saramago wykuto w betonie obmywanym falami oceanu
Z okazji przypadającej w listopadzie 98. rocznicy urodzin jedynego portugalskiego noblisty, José Saramago, artysta wizualny znany pod pseudonimem Vhils opublikował krótki film wideo przedstawiający powstanie jego najnowszego dzieła – monumentalnego portretu pisarza wykutego w betonie zalewanym falami.
Portret został wykonany w Praia de Paimogo, w pobliżu miejscowości Lourinhã (Portugalia), na starym betonowym slipie służącym niegdyś do wodowania małych jednostek pływających do Oceanu Atlantyckiego. Artysta najpierw naniósł farbami pomocniczy wizerunek pisarza, a potem, brodząc w wodzie, żłobił wszystkie linie, kreski i kropki przy pomocy młota udarowego.
Do filmu dokumentującego powstające dzieło Vhils dołączył cytat z powieści „Kamienna tratwa” José Saramago: „Ileż to razy, aby zmienić swoje życie, potrzebujemy całego życia, tak wiele myślimy, rozważamy wszystko i wahamy się, potem wracamy do początku, znowu myślimy i myślimy, podróżujemy po spirali czasu, okrężnym ruchem, niczym wiatr wirujący po polu, wznoszący kurz, zeschnięte liście, nic nie znaczące rzeczy, bo na nic innego nie staje sił, lepiej byłoby mieszkać w ojczyźnie tajfunów”.
Na wykonanie swego dzieła Vhils wybrał wyjątkowo malownicze, ale też działające na wyobraźnię miejsce, zważywszy na fakt, że w powieści „Kamienna tratwa” cała fabuła jest zdominowana przez jedno wydarzenie: pewnego dnia Półwysep Iberyjski odrywa się od kontynentu europejskiego i zaczyna dryfować w nieznanym kierunku po oceanie.
Film udostępniony przez Vhilsa spotkał się z żywym odzewem. Miejsce to odwiedzają licznie osoby, które chcą zobaczyć dzieło z bliska. Najlepszy efekt daje jednak podziwianie go z lotu ptaka, co wykorzystują właściciele dronów.
Vhils (w rzeczywistości nazywa się Alexandre Farto) to znany portugalski artysta uliczny. Tym różni się od twórców graffiti, że swoich obrazów nie maluje, lecz wykuwa je na ścianach. Vhils prezentował swoje prace w ponad 30 krajach na całym świecie – na wystawach indywidualnych i zbiorowych, podczas interwencji artystycznych i festiwali.
Poniżej możecie zobaczyć efekt końcowy jego hołdu dla José Saramago:
Powieść „Kamienna tratwa” José Saramago, którą cytuje artysta, ukazała się w Polsce nakładem Domu Wydawniczego Rebis w przekładzie Wojciecha Charchalisa.
[am]
TweetKategoria: newsy