Młodzieńcze wiersze ujawniają prowojenne oblicze Bertolta Brechta

31 stycznia 2014

brecht-wiersze
Dwa mało znane wiersze, których autorstwo profesor germanistyki Stephen Parker przypisuje nastoletniemu Bertoltowi Brechtowi, pokazują pisarza i dramaturga w nowym świetle. Słynący w późniejszym życiu ze swojej antywojennej postawy Brecht w młodości napisał dwa patriotyczne wiersze zachęcające „prawdziwych niemieckich mężczyzn, ze stali i żelaza” do stawienia oporu światu.

Jak podaje „The Guardian”, wiersze zatytułowane ?1813? i ?1913? zostały opublikowane w literackim czasopiśmie ?Die Ernte? redagowanym przez Brechta i jego szkolnych kolegów w 1913 i 1914 roku. W ?1813? 15-letni poeta przedstawia bitwę pod Lipskiem, pisząc jak to „niemieccy mężczyźni, uderzając głośno swą bronią, uratowali chwiejące się państwo”. Z kolei w ?1913? napisał: ?Teraz, po stu latach, świat jeszcze raz staje / twardo przeciwko nam i jesteśmy zupełnie sami / więc wezwanie idzie od Bałtyku aż po Ren, / abyśmy byli prawdziwie zjednoczeni i silni?. Dalej w wierszu Brecht dodaje: „daj nam, Boże, w wojnie i niebezpieczeństwach / prawdziwych niemieckich mężczyzn, ze stali i żelaza,/ jak tych w bitwie przed stu laty”.

Wiersze opublikowano anonimowo, ale Stephen Parker, profesor germanistyki na Uniwersytecie w Manchesterze, zidentyfikował je jako prace 15-letniego Brechta, w czym pomógł mu wpis z pamiętnika autora z kwietnia 1913 roku. Brecht wspominał w nim o wierszu pt. ?Sto lat temu?, który napisał nocą. We wpisie przyznaje również, że tytuł utworu jest zły. Według Parkera tytuł faktycznie został zmieniony na ?1813?, który wraz z ?1913? opublikowano w czasopiśmie, aby w ten sposób uczcić stulecie bitwy pod Lipskiem.

Zdaniem profesora to właśnie patriotyczna wymowa wierszy jest po części powodem, dla którego wcześniej nie przypisywano ich autorstwa Brechtowi, ponieważ badaczom trudno było się z tym pogodzić. Parker zapewnia, że nowe odczytanie młodzieńczych utworów nie zmieni postrzegania Brechta, pozwala jednak podejrzeć rozwój jego wrażliwości.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy