Młodzi Amerykanie czytają tylko 4 minuty dziennie, osoby starsze wiekiem ? ponad godzinę

24 czerwca 2014

nastolatki-nie-czytaja
Młodzi Amerykanie w poszukiwaniu rozrywki coraz częściej sięgają po nowe technologie, m.in. smartfony i tablety. Dzieje się to kosztem spędzania wolnego czasu na czytaniu.

Według opublikowanego właśnie raportu The American Time Use Survey amerykańska młodzież w wieku od 15 do 19 lat w trakcie weekendów i wakacji spędza na czytaniu około 4 minut dziennie, podczas gdy granie w gry lub używanie komputera pochłania im w tym samym okresie 52 minuty dziennie. Jak podkreślono, nawyk czytania młodzi traktują zupełnie lekceważąco. W tym tempie przeczytanie 750-stronicowej książki zajęłoby im około półtora roku.

Generalnie wraz z wiekiem badani chętniej poświęcają wolne dni na czytanie. W przypadku osób z przedziału wiekowego od 45 do 54 lat jest to 15 minut na dobę, zaś Amerykanie powyżej 75 roku życia podczas weekendów i dni wolnych czytają ponad godzinę dziennie.

Tak duża ilość wolnego czasu poświęcanego na lekturę przez osoby starsze może mieć swoje źródło w przyzwyczajeniach z czasów, gdy czytanie było jedną z nielicznych form rozrywki, ale także w ograniczonych możliwościach spędzania wolnych dni, chociażby z powodu dolegliwości związanych z wiekiem.

Raport zauważa, że platformy elektroniczne, które służą młodym do czytania, oferują również szereg odciągających uwagę atrakcji, kiedy to wystarczy jedno kliknięcie, aby użytkownik zajął się czymś innym.

Poniżej możecie zapoznać się z tabelą prezentującą dane z raportu The American Time Use Survey:

tabela-czas-czytanie

fot. Larissa Hinton

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy