Młodszy brat Zadie Smith zadebiutował jako pisarz

2 lutego 2016

brat-zadie-smith-1
Ben Bailey Smith, młodszy brat autorki ?Białych zębów? i ?O pięknie?, zadebiutował jako pisarz. Na rynku brytyjskim ukazała się właśnie jego pierwsza książeczka dla dzieci zatytułowana „I Am Bear” („Jestem misiem”).

Choć na książce widnieje nazwisko autora, w Wielkiej Brytanii kojarzony jest bardziej pod swoim pseudonimem scenicznym. Ben znany jest bowiem głównie jako rapper stand-uper Doc Brown. Angielscy widzowie mogli go również oglądać m.in. w brytyjskiej wersji serialu „Prawo i porządek” i epizodycznej roli w „Morderstwach w Midsomer”.

Ben najwyraźniej jednak postanowił pójść w ślady starszej siostry, gdyż od kilku lat próbował również swoich sił w literaturze. Jego pierwsze próbki literackie zostały odrzucone przez wydawców. Z pomysłem na nową książkę zwrócił się do niego stary przyjaciel, ilustrator Sav Akyuz, który miał kilka gotowych szkiców postaci i chciał, aby to Ben napisał o nich historię.

Korzystając ze swoich doświadczeń hip-hopowych, Ben stworzył więc rymowaną opowiastkę dla dzieci w stylu rap. Jej bohaterem jest niegrzeczny miś, który wypełnia swój dzień jedzeniem i robieniem żartów przyjaciołom. O wydanie książki walczyło czterech wydawców. Autorzy podpisali w końcu umowę z Walker Books.

Ben podkreśla, że nie jest i zapewne nigdy nie będzie prawdziwym pisarzem, nie ma też zamiaru konkurować na tym polu z siostrą. Swoje pisanie postrzega bardziej jako rozszerzenie tego, czym zajmował się do tej pory jako komik i muzyk. Przyznał też, że wysłał do Zadie amerykańską wersję książeczki. Jak mówi, pisarce spodobała się historia i jest dumna, że bratu udało się ją wydać.

brat-zadie-smith-2

[am]
źródło: Evening Standard

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy