Mira Marcinów laureatką Paszportu „Polityki” 2020 w kategorii „literatura”

26 stycznia 2021

Paszporty „Polityki” przyznane po raz 28. W trakcie gali, która z powodu pandemii koronawirusa odbyła się bez udziału publiczności, nagrodę w kategorii „literatura” odebrała Mira Marcinów za debiut prozatorski „Bezmatek”.

Jak podkreśliła w uzasadnieniu przyznania Paszportu Justyna Sobolewska, nagrodę wręczono „za intensywną opowieść o relacji córki i matki, o życiu i umieraniu. Wybitność 'Bezmatka’ wykracza daleko poza temat żałoby, dotyczy też języka literackiego zarazem wywrotowego i precyzyjnego”. Książka – pisana ponoć na smartfonie – ukazała się w 2019 roku nakładem Wydawnictwa Czarne. Marcinów próbuje znaleźć nowy język na opisanie straty i ze skrajnej intymności robi literaturę: transową, mocną, dowcipną, a jednocześnie drżącą, okrutnie szczerą, pełną czułości i tęsknoty nie wiadomo za czym, choć wiadomo, że tej pustki wypełnić się nie da.

Mira Marcinów to pierwsza laureatka Paszportu „Polityki”, która wcześniej znalazła się także w finale Nagrody Naukowej „Polityki”. Autorka jest bowiem doktorem psychologii i filozofką, która zajmuje się filozofią psychiatrii i teorią szaleństwa. Ma już w swoim dorobku książki poświęcone temu zagadnieniu, m.in. „Na krawędzi wolności. Szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego” oraz pierwszy tom „Historii polskiego szaleństwa”.

Odbierając Paszport „Polityki”, Mira Marcinów powiedziała: „Bardzo dziękuję, zwłaszcza że jest to dla mnie pierwsza nagroda za twórczość literacką, za opowieść o dwóch kobietach z małego miasta, o ich miłości, miłości córki do matki. I właśnie o sile opowieści chciałabym opowiadać, o literaturze, która stawia na nogi, ale za długo mówić nie mogę, dlatego paszport, który nadal kojarzy mi się z wolnością – nie wiem, na zasadzie międzypokoleniowego przekazu traumy, chciałabym zadedykować wszystkim kobietom, które wychodzą dziś na ulice i walczą o wolność”.

Paszporty „Polityki” po raz 28. wręczone zostały młodym twórcom i artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne w ośmiu kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Dodatkowo przyznano nagrodę specjalną dla Kreatora Kultury oraz – z uwagi na wyjątkowy rok – wyróżnienie w kategorii „Kultura Zdalna”. Widząc, w jak dramatycznej sytuacji są twórcy, redakcja tygodnika postanowiła też podwyższyć finansowy wymiar nagród dla laureatów oraz po raz pierwszy w historii przyznać paszportowe „diety” również nominowanym. W kategorii „literatura” trafiły więc one do Igora Jarka i Patrycji Sikory.

Przez 28 lat kapituła Paszportów „Polityki” uhonorowała 177 laureatów, w tym 223 artystów i twórców (licząc zespoły), oraz wyróżniła 24 Kreatorów Kultury. Tegoroczna gala odbyła się na antenie stacji TVN, a poprowadzili ją Grażyna Torbicka i redaktor naczelny „Polityki” Jerzy Baczyński.

[am]
fot. Tygodnik „Polityka”/Facebook

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy