Ministerstwo Kultury rozszerza Program Rozwoju Czytelnictwa. Będzie więcej pieniędzy na udostępnianie zbiorów bibliotecznych w Internecie

9 września 2020

Jak najszerszy dostęp do zbiorów bibliotecznych za pośrednictwem Internetu zakłada znowelizowany Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Uchwała w tej sprawie została już podpisana przez premiera.

Dzięki wprowadzonym zmianom w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa utworzono kolejny, czwarty priorytet: „Udostępnienie publikacji w formatach cyfrowych”. Jego operatorem będzie Biblioteka Narodowa. Budżet na ten cel wynosi 13,5 miliona złotych. Pieniądze pochodzą z oszczędności wygenerowanych w trzecim priorytecie: „Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży w tym zakup nowości wydawniczych”.

W ramach nowego priorytetu będą kupowane licencje do publikacji chronionych majątkowymi prawami autorskimi, dzięki czemu zostaną one zdigitalizowane i udostępnione w sieci w formatach pozwalających na ich wykorzystanie on-line. Do Internetu mają też trafić audiobooki lektur oraz literatury dla dzieci i młodzieży. To samo tyczy się nowych kolekcji e-booków.

Część środków przeznaczona będzie na przygotowanie biblioteki cyfrowej Polona do dystrybucji publikacji elektronicznych w różnych formatach. Tam też mają pojawić się tematyczne materiały pomocnicze dla szkół pozwalające na prowadzenie zajęć on-line.

Priorytet zakłada również digitalizację i udostępnienie w cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej Academica najnowszych publikacji naukowych jako materiałów dydaktycznych na potrzeby szkolnictwa wyższego.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy