Miłośnicy twórczości Zbigniewa Nienackiego chcą postawić w Iławie pomnik Pana Samochodzika

10 grudnia 2019


Zbigniew Nienacki pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki, jednak nieśmiertelność przyniosła mu seria książek młodzieżowych o przygodach Pana Samochodzika. Miłośnicy twórczości pisarza chcą upamiętnić popularnego bohatera i jego niezwykły wehikuł, stawiając na jego cześć pomnik w Iławie.

Obecnie podróże śladem znanych książek czy filmów są jedną z ważnych gałęzi turystyki. Z badania przeprowadzonego w 2017 roku przez VisitEngland wynika, że ponad połowa brytyjskich wczasowiczów, którzy spędzają wakacje w Anglii, uwzględnia w planach atrakcje literackie, odwiedzając np. domy pisarzy czy miejsca, w których rozgrywała się akcja ich książek. Jedną z takich lokalizacji jest chociażby stacja kolejowa King’s Cross, gdzie w książkach o Harrym Potterze znajduje się wejście na peron numer 9?. Z myślą o turystach zawieszono tablicę informacyjną oraz wmurowano w ścianę wózek peronowy na bagaże wypełniony walizkami.

Dobrym pomysłem jest również postawienie pomnika, czego dowodem mogą być chociażby Oskarek z „Blaszanego bębenka” w Gdańsku czy Dobry Wojak Szwejk w Przemyślu. Również Iława ma bohatera literackiego, który powinien przyciągnąć turystów. Chodzi o postać pana Tomasza NN, historyka sztuki, który w serii książek Zbigniewa Nienackiego rozwiązuje sprawy dotyczące kradzieży, przemytu czy fałszerstwa dzieł sztuki. Z uwagi na fakt, że porusza się pokracznym pojazdem odziedziczonym po wujku-wynalazcy, zbudowanym na bazie rozbitego Ferrari i potrafiącym także pływać, nazywany jest Panem Samochodzikiem.

Iława to dobre miejsce na postawienie pomnika Panu Samochodzikowi. W pobliskim Jerzwałdzie mieszkał Zbigniew Nienacki, a nad jeziorem Gil Wielki miał letniskową działkę Stanisław Mikulski ? odtwórca roli pana Tomasza w serialu „Samochodzik i Templariusze”. Przede wszystkim jednak w okolicach Iławy toczy się akcja aż czterech książek o przygodach Pana Samochodzika, a w dwóch bohaterowie odwiedzają samo miasto.

„Korzystnym rozwiązaniem wydaje się lokalizacja pomnika przy basenie (naprzeciw miejsca, gdzie zaczyna się i kończy akcja najbardziej związanej z Iławą powieści 'Pan Samochodzik i złota rękawica’). Taka lokalizacja ustawi pomnik Pana Samochodzika na szlaku punktów z książki i zachęci do jego odwiedzania oraz fotografowania” ? czytamy na stronie prezentującej projekt obywatelski. Aby ograniczyć koszty budowy pomnika do 125 tysięcy złotych, zaproponowano wykonanie postaci Pana Samochodzika z brązu, a towarzyszyć będzie mu ażurowy zarys wehikułu, przez który ma prześwitywać tafla jeziora. Na podobnym pomyśle oparto pomnik Krzysztofa Klenczona w Szczytnie (składający się z posągu i ażurowych pięciolinii).

Ostateczna decyzja o wzniesieniu pomnika Pana Samochodzika pozostaje w gestii mieszkańców Iławy, którzy w dniach 19-20 grudnia będą wybierać pomysły, które mają być zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020.

Na zdjęciu u góry: Stanisław Mikulski jako pan Tomasz w serialu „Samochodzik i Templariusze”.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy