Miłośnicy kotów i psów czytają zupełnie inną literaturę?

11 sierpnia 2016

kociarze-psiarze-ksiazki-glowny
Facebook przeanalizował profile swoich użytkowników, aby przekonać się, ile prawdy jest w stereotypach na temat miłośników psów i kotów. Jak się okazuje, obie grupy różni nie tylko charakter, ale również dobór rozrywek, w tym literatury. Osoby preferujące koty o wiele częściej sięgają po literaturę fantastyczną i grozy, z kolei ci, którzy wolą psy, czytają powieści obyczajowe, historie miłosne i… o psach.

Wykorzystując technologię rozpoznawania obiektów, Facebook przeanalizował 160 tysięcy profili z USA, których właściciele dzielili się zdjęciami psów, kotów, albo jednych i drugich. Następnie przyjrzeli się uważniej ich zachowaniom w sieci. Zebrane materiały pozwoliły im ustalić, że niektóre stereotypy na temat poszczególnych grup są prawdziwe.

Na przykład miłośnicy psów okazali się bardziej towarzyscy i posiadali średnio 26 znajomych więcej na Facebooku. Z kolei wielbiciele kotów częściej zapraszali innych do brania udziału w wydarzeniach, co sugeruje, że ze swoich znajomości robili dobry użytek. Pomimo tego obie grupy mniej więcej równie często meldowały się w różnych miejscach na Facebooku. Na podstawie informacji, jakie użytkownicy Facebooka zamieścili na temat statusu związku, udało się ustalić, że osoby lubiące koty częściej nie posiadały partnera (30% do 24%), i to bez względu na wiek. Nieproporcjonalnie częściej pisali też o swoim zmęczeniu, ale również o szczęściu i miłości. Ogólnie rzecz biorąc, zdawali się wyrażać szerszą gamę uczuć. Z drugiej strony miłośnicy psów byli bardziej skłonni do wyrażania ekscytacji bądź dumy.

To, co nas najbardziej interesuje, to wyraźne różnice w zainteresowaniach literackich. Kociarze o wiele chętniej sięgają po literaturę grozy i fantastykę. Wśród ich ulubionych książek nieproporcjonalnie częściej znajdziemy „Draculę”, „Strażników”, „Alicję w Krainie Czarów” czy książki Stephena Kinga. Psiarze z kolei dużo częściej czytali pozycje poświęcone ich ukochanym zwierzakom albo powieści obyczajowe i romantyczne, jak chociażby: „Maryle i ja”, „Jedz, módl się, kochaj”, „Pamiętnik”, „Służące”, „I wciąż ją kocham”. Były również tytuły, po które obie grupy sięgały mniej więcej równie ochoczo, na przykład „Wielki Gatsby”, „Igrzyska śmierci” czy „Zaginiony symbol”.

Podobne różnice były również widoczne w ulubionych filmach. Miłośnicy kotów woleli „Terminatora 2”, „Mechaniczną pomarańczę”, „Koralinę”, „Batmana” czy „Trainspotting”, podczas gdy wielbiciele psów o wiele częściej wskazywali ekranizację powieści Nicolasa Sparksa, E.L. James, a także filmy „Pretty Woman”, „Miłość i koszykówka” czy „Ostatnia piosenka”.

Facebook podaje, że wybór niektórych ulubionych książek, filmów czy seriali telewizyjnych odzwierciedla, gdzie mieszkają miłośnicy psów i kotów. Ci pierwsi częściej żyją na obszarach wiejskich, gdzie mają więcej przestrzeni dla swoich pupili. Populacja drugich jest bardziej skoncentrowana w miastach.

A jak to jest z wami? Czy dane zebrane przez Facebook mają odzwierciedlenie w waszym przypadku?

kociarze-psiarze-ksiazki

[am]
fot. reader of the pack/Flickr
źródło: Telegraph, Facebook

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy