Mikołaj Łoziński laureatem Paszportów Polityki
Wczoraj wieczorem podczas uroczystej gali wręczono Paszporty Polityki 2011. Nagrodę w kategorii Literatura otrzymał Mikołaj Łoziński za powieść „Książka”.
„Nagroda za książkę pod tytułem ?Książka?, za świetnie opowiedzianą małą historię na tle dużej historii. Za oryginalną formę i za przypomnienie, że nie ma lepszego tematu literackiego niż rodzina.” – pisze w uzasadnieniu na swojej stronie tygodnik Polityka.
Wydana nakładem Wydawnictwa Literackiego „Książka” inspirowana jest historią rodziny pisarza. Odsłania tajemnice i losy trzech pokoleń: od drugiej wojny światowej przez stan wojenny aż do czasów współczesnych. Czułość i empatia dla najbliższych nie wykluczają bezwzględności widzenia. Dzięki temu postaci są tak prawdziwe i nam bliskie. Powstała przejmująca opowieść o skomplikowanych, naznaczonych przez zakręty historii, ludzkich związkach i uczuciach.
„Książka” to trzecia pozycja w dorobku Łozińskiego. Wcześniej opublikował m.in. wyróżnioną Nagrodą Fundacji Kościelskich powieść „Reisefieber” oraz zbiór bajek o zwierzętach, które napisał dla córki swojego brata (ukazały się jako „Bajki dla Idy”).
Rozdanie Paszportów Polityki odbyło się wczoraj wieczorem podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim w Warszawie. Uroczystość poprowadziła Grażyna Torbicka wraz z redaktorem naczelnym tygodnika „Polityka”, Jerzym Baczyńskim.
Oprócz Mikołaja Łozińskiego do Paszportów w kategorii Literatura nominowani byli Szczepan Kopyt (za płytomik „Buch”) i Zygmunt Miłoszewski (za „Ziarno prawdy”).
TweetKategoria: newsy