Mieszkańcy UK wybrali: Jane Austen najlepszą brytyjską pisarką wszech czasów. Na którym miejscu Szekspir?

2 grudnia 2022

Brytyjczycy uznali Jane Austen za najlepszą brytyjską pisarkę wszech czasów w sondażu przeprowadzonym na zlecenie koncernu Amazon. Kto uplasował się na kolejnych miejscach?

Na powieściopisarkę z epoki georgiańskiej, która nieustannie zdobywa serca czytelników takimi powieściami, jak „Rozważna i romantyczna”, „Duma i uprzedzenie” czy „Emma”, oddano 44 procent głosów. Drugie miejsce w ankiecie wielokrotnego wyboru zajęła J.K. Rowling z nieznacznie gorszym wynikiem – 43 procent.

Obie autorki zdetronizowały panów, którzy na liście zajmują kilka kolejnych pozycji. Tuż za nimi na trzecim miejscu uplasowali się William Szekspir i Roald Dahl, których wskazało 42 procent Brytyjczyków. Dalej znajdują się autor „Folwarku zwierzęcego” George Orwell i twórca Śródziemia J.R.R. Tolkien – na tę dwójkę zagłosowało 35 procent ankietowanych. Pełna lista obejmuje 20 nazwisk i publikujemy ją w całości poniżej.

Brytyjczyków zapytano również o aspiracje literackie. Jak się okazuje, jedna czwarta z nich uważa, że mogłaby napisać wciągający kryminał, 21 procent chciałoby napisać dramat, a 19 procent twierdzi, że pewnego dnia stworzy własną autobiografię. 13 procent odczuwa pokusę, by zrezygnować z pracy i spełnić swoje marzenia o byciu zawodowym pisarzem.

Lista najpopularniejszych autorów wybranych przez Brytyjczyków:

1. Jane Austen
2. J.K. Rowling
3. Roald Dahl
3. William Szekspir
4. George Orwell
4. J.R.R. Tolkien
5. Arthur Conan Doyle
6. C.S. Lewis
7. Charlotte Brontë
8. Emily Brontë
9. Terry Pratchett
10. Thomas Hardy
11. Mary Shelley
12. John Le Carre
13. Virginia Woolf
14. PG Wodehouse
15. Graham Greene
16. Lee Child
17. Daniel Defoe
18. Philip Larkin

Badanie przeprowadzono na 2 tysiącach Brytyjczyków. Co zdumiewające, w rankingu najpopularniejszych autorów nie ma Agathy Christie. Nie ujawniono jednak, co jest tego przyczyną. Być może uczestnicy sondażu mogli jedynie wybierać autorów z listy podanych propozycji, na której zabrakło królowej kryminału. Jeśli tak by było, trudno traktować wyniki jako miarodajne.

[am]
źródło: Daily Mail

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy