Michel Houellebecq pomylił w „Serotoninie” płyty Pink Floyd

7 stycznia 2019


Najnowsza powieść Michela Houellebecqa pod tytułem „Serotonina” ukazała się już na francuskim rynku, gdzie ? jak każda poprzednia książka pisarza ? jest szeroko dyskutowana. Przy okazji jeden z uważnych czytelników wypatrzył, że autor nie ustrzegł się drobnej pomyłki. Chodzi o błędnie opisaną płytę Pink Floyd.

W „Serotoninie” znajduje się scena, gdy narrator powieści odwiedza bogatego przyjaciela, Aymerica. Ma on w swojej kolekcji pięć tysięcy płyt winylowych. Po krótkim przejrzeniu zawartości regału Aymeric wyciąga eksperymentalny album „Ummagumma” Pink Floyd. Zanim włączy balladę „Grantchester Meadows” (tytuł pochodzi od nazwy pastwisk w Cambridge), zwraca uwagę na zbieg okoliczności, że wziął do ręki płytę z krową na okładce. Najprawdopodobniej chce w ten sposób nawiązać do opisanych w „Serotoninie” protestów rolników, którzy buntują się przeciwko narzuconym przez Unię Europejską kwotom mlecznym.

W czym więc problem? Otóż na obwolucie płyty „Ummagumma” nie widnieje krowa, lecz członkowie zespołu Pink Floyd. W lustrze, zamiast odbicia, widać kolejne zdjęcia, na których muzycy zamieniają się miejscami. Natomiast spoglądająca w obiektyw krowa zdobi wydany rok później album „Atom Heart Mother”. Houellebecq wielokrotnie podkreślał, że jego rozwój muzyczny zatrzymał się na latach 70. Powinien więc dobrze znać płytę. Błędy zdarzają się jednak wszystkim pisarzom. Tego konkretnego nie wyłapało nawet czujne oko korektora, dlatego znalazł się w finalnej wersji książki.

Powieść „Serotonina” ukazała się we Francji 4 stycznia 2019 roku. Polska premiera książki zapowiedziana jest na maj nakładem wydawnictwa W.A.B.

AKTUALIZACJA, 20.05.2019: W polskim wydaniu książki błąd ten został poprawiony.

[am]
fot. Silvina Frydlewsky / Ministerio de Cultura de la Nación
źródło: Actualitte

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy