Miasteczka chcą być fikcyjnym Pagford z nowej powieści J. K. Rowling

10 lipca 2012


Pierwsza powieść dla dorosłych J. K. Rowling nie została jeszcze nawet opublikowana, a już kilka miasteczek wierzy, że posłużyło za wzór fikcyjnego Pagford.

Zapowiedziana na 27 września książka nosi tytuł „The Casual Vacancy”, co można przetłumaczyć jako „Czasowy wakat” lub „Dorywczą, sezonową pracę” i ma rozgrywać się w Pagford, typowym angielskim miasteczku z brukowanym rynkiem i zabytkowym opactwem. Gdy umiera młody przewodniczący rady parafialnej, wszyscy mieszkańcy są w szoku. Pozostawiona przez niego posada szybko staje się katalizatorem dla największej wojny, jakiej miasto jeszcze nie widziało.

Podczas gdy autorka nie chce zdradzać jakichkolwiek informacji o inspiracjach z realnego świata, dziennik „The Independent” podaje, że co najmniej trzy miasteczka chciałyby konkurować o miano odpowiednika książkowego Pagford.

Kelso, Scottish Borders

Jednym z nich jest Kelso znajdujące się w szkockim hrabstwie Scottish Borders. Opisane przez Rowling miasteczko posiada brukowany rynek i piękne fasady budynków, a populacja liczy 5,5 tysiąca mieszkańców, co zdaje się pasować do prawdziwego Kelso. Ważniejsze jednak, że w obu miejscowościach znajduje się XII-wieczne opactwo. I chociaż Kelso położone jest zupełnie gdzie indziej niż Pagford, niektórzy przypuszczają, że jest to celowa zmyłka autorki.

Richmond, North Yorkshire

Kolejnym kandydatem jest Richmond w North Yorkshire, które może poszczycić się opactwem Easby i brukowanym skwerem. Pracownica urzędu miasta, Heather Lawler, wyznała, że wprawdzie w ciągu ostatniej dekady nie stracili młodego radnego, to jednak miała miejsce śmierć urzędnika około 50-tki.

Tewkesbury, Gloucestershire

Na dzień dzisiejszy za najbardziej prawdopodobny odpowiednik uważa się jednak Tewkesbury w hrabstwie Gloucestershire. Podobnie jak dwa pozostałe miasteczka, posiada ono swoje 12 wieczne opactwo, ale co ważniejsze – znajduje się blisko miejsca urodzenia J. K. Rowling w Yate. Jest to o tyle istotny szczegół, że autorka już wcześniej wplatała do swoich powieści osoby, które znała osobiście (np. postać Severusa Snape?a jest częściowo wzorowana na pewnym nauczycielu z podstawówki), istnieje więc prawdopodobieństwo, że w podobny sposób potraktowała okoliczną miejscowość.

Trudno się dziwić, że pomimo niekorzystnego opisu Pagford, mieszkańcy Kelso, Richmond i Tewkesbury chcieliby mieć coś wspólnego z zapowiadaną książką. Popularność J. K. Rowling może przełożyć się na wzrost zainteresowania wśród turystów, zwłaszcza, gdy po książkę sięgną filmowcy.

fot. Kelso, Scottish Borders: ScotlandInfo.eu; fot. Richmond, North Yorkshire: Ian Britton FreeFoto.com; fot. Tewkesbury, Gloucestershire: Bob Embleton

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy