banner ad

MF Bukowski, czyli mashup literatury z hip-hopem

5 lipca 2012


Użytkownik Youtube’a, Dan Fiorelli, stworzył niesamowitego mashupa ? połączył poezję Charlesa Bukowskiego z hip-hopowym podkładem zaczerpniętym z utworu MF Dooma.

Słowa pochodzą z jednego z najbardziej znanych wierszy Bukowskiego, „Bluebird” („Niebieski ptaszek”). Wiersz czytany jest przez aktora i przyjaciela pisarza, Harry?ego Deana Stantona. Recytacja pochodzi z filmu dokumentalnego „Bukowski: born into this” (wyświetlanego w Polsce pod tytułem „Bukowski: wędrówka przez mrok”). Za podkład posłużył utwór „Lovage” (z ang. „Lubczyk”) pochodzący z albumu MF Dooma, zatytułowanego „Special Herbs Vol. 2” („Wyjątkowe zioła cz.2”).

Mashup ten jest o tyle szczególny, że MF Doom jest wielkim fanem Charlesa Bukowskiego. Tytuł dla swojej ostatniej solowej płyty „Born like this” zaczerpnął od jednego z wierszy pisarza, cytował go również w utworze „Cellz” oraz „All Outta Ale”.

W wywiadzie dla serwisu HipHopDX, muzyk powiedział kiedyś, że zawsze czyta książki, kiedy nagrywa nowy materiał. „Czytałem szity Bukowskiego i skumałem tego kolesia, jego trudną sytuację oraz jego całą misję jako pisarza. Oglądałem film dokumentalny o facecie. On naprawdę mnie zainspirował, tym jak robił swoją profesję, nie przejmując się wszelkimi normami.”

Mashupy, czyli piosenki stworzone poprzez zmieszanie ze sobą dwóch lub więcej znanych wcześniej nagrań, zwykle przez płynne nałożenie na wokalnej jednego utworu podkładu instrumentalnego pochodzącego z drugiego, zyskały na popularności za sprawą Internetu i to właśnie tam z uwagi na ograniczenia związane z prawami autorskimi można najczęściej posłuchać powstałych w ten sposób dokonań.

Poniżej możecie posłuchać „MF Bukowski”:

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy