Mężczyzna otrzymał od właściciela domu zawiadomienie o eksmisji. Powód: ma za dużo książek

14 marca 2019


67-letni mieszkaniec Brooklynu (Stany Zjednoczone) jest zagrożony eksmisją. Właściciel domu twierdzi, że ogromna kolekcja książek i papierów, którą mężczyzna trzyma u siebie, stanowi zagrożenie dla całego budynku.

„Ten najemca dosłownie wypełnił swoje mieszkanie papierem, tworząc znaczne zagrożenie pożarowe dla siebie i całego budynku. Wielokrotnie prosiliśmy, aby rozwiązał problem, ale bez odpowiedzi” ? mówi w rozmowie z „New York Daily News” zarządca budynku Nelson Diaz.

„Możecie to nazwać biblioteką, a właściciel budynku nazywa to zagrożeniem pożarowym” ? reaguje na to Ben Hammer. Były marynarz zajmuje dwupokojowe mieszkanie na Brooklynie od 1973 roku. Już jako dziecko zaczął kolekcjonować książki i nigdy nie przestał. Przez lata uzbierało się ich całkiem sporo. Książki wypełniają szczelnie regały w pokojach i na korytarzu, znajdziemy je też w kartonach na podłodze oraz w kuchni i w łazience. Tematyka kolekcji jest bardzo szeroka ? od historii syjonizmu, poprzez amerykańską literaturę modernistyczną, aż po publikacje poświęcone żeglarstwu. Ben podkreśla jednak, że nie jest zbieraczem ? każda książka ma dla niego szczególne znaczenie.

„Są dla mnie ważne. W przeciwieństwie do wielu ludzi mam szacunek dla słowa drukowanego” ? mówi, dodając, że nie posiada telewizora. Najwyraźniej jednak nie każdy patrzy na jego kolekcję w ten sposób: „Dla mnie jest to cenne. Dla kogoś innego to tylko stos rzeczy”.

Ben nie miał problemów, dopóki nie przeszedł na emeryturę. Z racji tego w 2017 roku władze zamroziły mu czynsz w ramach programu Senior Citizen Rent Increase Exemption, który ma chronić m.in. seniorów i niepełnosprawnych przed drastycznymi podwyżkami. Właściciele budynków szukają wtedy innych sposobów, żeby pozbyć się nieopłacalnych z ich punktu widzenia lokatorów. Ben jest przekonany, że w jego przypadku chodzi o to samo. Zapewnia, że książki nie stanowią ryzyka, a firma, która przejęła budynek w 2015 roku, chce po prostu wynająć mieszkanie po stawce rynkowej. Sprawa rozstrzygnie się przed sądem.

[am]
fot. i źródło: NY Daily News

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy