Mennica Gdańska wypuszcza serię monet kolekcjonerskich z Wiedźminem

8 listopada 2019


Mennica Gdańska we współpracy z Andrzejem Sapkowskim postanowiła wypuścić serię kolekcjonerskich monet z Wiedźminem. Co roku ma ukazywać się jedna moneta (w dwóch wariantach) ? każda poświęcona będzie kolejnej książce z bestsellerowej sagi. Pierwsza, nawiązująca do tomu opowiadań „Ostatnie życzenie”, właśnie trafiła do sprzedaży.

„Jako jedyni otrzymaliśmy prawa do emitowania monet właśnie o tej tematyce, a jest ona naprawdę wyjątkowa! 'Wiedźmin’ jest naszym dobrem narodowym ? to najsłynniejsza polska powieść fantasy, którą przeniesiono już na gry komputerowe, a w grudniu 2019 roku seria doczeka się ekranizacji w postaci serialu na platformie Netflix ? pisze na swojej stronie Mennica Gdańska.

Monety poświęcone będą wszystkim kolejnym książkom wchodzącym w skład sagi o Wiedźminie, a projekty nawiążą do scen tytułowych lub innych ważnych dla przebiegu akcji. Każda moneta ma być emitowane w dwóch wariantach ? podstawowym, który będzie tańszy, oraz wspierającym, który przewidziano w znacznie mniejszym nakładzie i wyższej cenie. Serię otwiera „Ostatnie Życzenie”, które nawiązuje do zbioru opowiadań Sapkowskiego, będącego wstępem do całego cyklu.

Wariantem podstawowym jest dwuuncjowa moneta o nominale 5 dolarów wykonana ze srebra próby 999 (na zdjęciu powyżej). Na rewersie ukazuje walczącego Geralta, który wraz z Yennefer próbuje uratować swojego kompana Jaskra, owładniętego zaklęciem Dżina. Miecz Wiedźmina został platerowany czystym złotem. Yennefer z kolei otrzymała kolorową kulę wydrukowaną w drukarce trójwymiarowej. Awers zdobią ornamenty zamku w Cintrze, jego główna sala oraz atrybuty Geralta: miecze i symbol wilka. Moneta zapakowana jest w pudełko opatrzone symbolem Wiedźmina, czyli wilkiem. Nakład monety wynosi 2000 sztuk na cały świat, a tylko 700 sztuk trafiło na rynek kolekcjonerski. Cena promocyjna (do końca stycznia 2020 roku) wynosi 1399 złotych! Od lutego zakup monety możliwy będzie jedynie w cenie regularnej za 1600 złotych.

Monetą wspierającą każdą główną edycję jest jednokilogramowa wersja o nominale 50 dolarów, której średnica wynosi 100 milimetrów. Ona również wykonana została z najczystszego srebra. Rewers pierwszej monety wspierającej, która nawiązuje do „Ostatniego życzenia” (na zdjęciu powyżej), zdobi kluczowa dla całej sagi scena z opowiadania „Kwestia ceny”, kiedy to Jeż z Erlenwaldu ogłasza królowej Cintry, Calanthe, że chce wziąć za żonę jej córkę Pavettę. Na awersie widać zamek w Cintrze, a także agat imitujący okno zamku. Moneta zapakowana jest w drewnianą szkatułkę polakierowaną na wysoki połysk, a grawer na przedniej części jest pokryty kolorem niebieskim. Nakład monety jest ograniczony jedynie do 200 sztuk. Zważywszy na fakt, że monetę wybito w kilogramie srebra, cena promocyjna (do końca stycznia 2020 roku) wynosi aż 13 999 złotych. Od 1 lutego 2020 zakup możliwy będzie w cenie regularnej wynoszącej 16 000 złotych.

Niektórych może zdziwić widoczny na obu monetach wizerunek Królowej Elżbiety II oraz napisy w języku angielskim. Mennica Gdańska tłumaczy to w następujący sposób: „Obie monety są prawnymi środkami płatniczymi na wyspie Niue. W Polsce tylko NBP posiada prawo do emitowania monet z nominałem złotego, więc aby zachować status monety, producenci zawierają umowy z takimi krajami jak Niue, Tuvalu czy Kamerun, aby legalnie móc umieszczać nominał dolara lub franka na monecie. Jednocześnie głową terytorium Niue jest władca Wielkiej Brytanii, dlatego na awersie monety musi widnieć wizerunek Królowej”. Pamiętając, jak ważne miejsce w zakończeniu sagi o Wiedźminie odgrywają legendy arturiańskie, element ten można potraktować jako kolejny akcent pośrednio nawiązujący do książek Andrzeja Sapkowskiego.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy