Mennica Fińska wypuści monetę 2 euro z wizerunkiem Tove Jansson

22 lipca 2014

tove-jansson-moneta
W sierpniu tego roku Mennica Fińska zamierza wypuścić do powszechnego obiegu monetę o nominale 2 euro z wizerunkiem Tove Jansson. Wydarzenie to zbiega się z setną rocznicą urodzin pisarki obchodzoną przez fanów Muminków na całym świecie.

Jak donosi portal CoinsWeekly moneta wybita zostanie w ilości 1,5 miliona sztuk, z czego 11 tysięcy wykonane będzie stemplem lustrzanym. Podobnie jak inne monety okolicznościowe, 2 euro z wizerunkiem Tove Jansson będzie prawnym środkiem płatniczym we wszystkich krajach strefy euro. W ramach obowiązujących przepisów każdy kraj posługujący się wspólną walutą Unii Europejskiej może w ciągu roku wypuścić do obiegu dwie tego typu monety.

Awers monety (tzw. stronę narodową) zaprojektował Jari Lepistö, wykorzystując do tego celu autoportret pisarki. Ci, którzy mieli okazję obejrzeć naszą galerię monet z wizerunkami pisarzy, wiedzą, że Tove Jansson pojawiła się już wcześniej na kolekcjonerskich monetach (i to nawet dwukrotnie: w 2004 i 2014 roku).

„To wielki zaszczyt, że Tove otrzymała dwie okolicznościowe monety, a teraz tę specjalną monetę 2 euro. Bez cienia wątpliwości stawia to Tove Jansson na pozycji szanowanej i uznanej artystki i autorki” – powiedziała Sophia Jansson, siostrzenica zmarłej przed 13 laty autorki i dyrektorka artystyczna Oy Moomin Characters, firmy zarządzającej prawami do spuścizny Tove Jansson.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy