banner ad

MC Silk interpretuje wizję przyszłości Stanisława Lema. Zobacz teledysk „Ostatni z nas”

3 grudnia 2017


Do sieci trafił właśnie najnowszy teledysk MC Silka, będący częścią projektu stworzonego we współpracy z Filmoteką Narodową ? Instytutem Audiowizualnym oraz Radiową Czwórką. „Ostatni z nas” to utwór będący interpretacją wizji przyszłości Stanisława Lema. Słyszymy w nim również wypowiedź samego pisarza pochodzącą z archiwalnych nagrań.

Polski hip hop zainteresował się Stanisławem Lemem już dawno. Do pamiętanych i często cytowanych należy fragment utworu „Film” zespołu Kaliber 44, w którym Joka rapuje, że autor „Solaris” i „Powrotu z gwiazd” jest „fantastą, pisze, że przybysze są zieloni jak ciasto kiwi”. Choć to z pewnością miły gest wykonany w stronę polskiego klasyka literatury science fiction, wspomniany wers trzeba traktować jako zwykłą rymowankę pasującą do tekstu. Jak wiadomo, obcy w twórczości Lema nigdy nie zostali przedstawieni jako istoty o zielonym kolorze. Nieco poważniej do dokonań pisarza podszedł MC Silk.

„Ostatni z nas” to historia pełna metafor i nawiązań do twórczości Stanisława Lema. W oparciu o książki pisarza MC Silk postanowił przedstawić nam świat Ostatniego. Siedmiominutowy teledysk nie jest jedynie dopełnieniem utworu muzycznego, a stanowi pełnoprawne dzieło, które zabiera widza w podróż w przyszłość. MC Silk osobiście zajął się produkcją i postprodukcją video. Prace nad materiałem trwały pół roku, a ich wynikiem jest niesamowicie klimatyczny teledysk, który możecie obejrzeć poniżej.

Ale to nie wszystko, ponieważ projekt „MC Silk vs Lem” to wielopoziomowe przedsięwzięcie! Dopełnieniem utworu i videoklipu jest zin, który został stworzony przez uznanych polskich artystów. Opiekunem merytorycznym graficznej części projektu był Jerzy Łanuszewski (zin „Warchlaki”, „Rogdena”) i Monika Lisowska. W zin zaangażowali się: Katarzyna „Zavka” Zawadka („Głodny Jaś i żarłoczna Małgosia”, „Lost Minds”), Krzysztof Hain („Autopilot”, „The Last Robot”), Jakub „dem” Dębski („Jeże”, „Ostatni serwer”), Krzysztof „Prosiak” Owedyk („Będziesz smażyć się w piekle”, „Ósma czara”), Kamil Targosz (malarz i grafik, znany głównie z identyfikacji oraz okładek wydawnictwa Czarnego), a także Łukasz Janusz. Zaproszeni twórcy dokonali graficznej interpretacji słów utworu. Warto zaznaczyć, że przed przygotowaniem prac artyści nie widzieli teledysku, zatem ich dzieła stanowią swobodną interpretację tekstu, skonfrontowaną w zinie ze zdjęciami pochodzącymi z videoklipu.

Fragmenty zina „Ostatni z nas” możecie zobaczyć poniżej:

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy