Maurytyjska pisarka Ananda Devi otrzymała doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego

23 czerwca 2022

Urodzona na Mauritiusie francuskojęzyczna pisarka i poetka Ananda Devi odebrała w środę w Katowicach doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Autorkę wyróżniono na wniosek ówczesnego wydziału filologicznego (obecnie humanistycznego) katowickiej uczelni.

65-letnia obecnie Ananda Devi uważana jest za największą żyjącą pisarkę maurytyjską. Ma w dorobku prestiżowe międzynarodowe wyróżnienia literackie, zaś za zasługi dla literatury francuskiej otrzymała przyznawany przez rząd Francji order sztuki i literatury (Chevalier des Arts et des Lettres). W jej dorobku znajduje się kilkanaście powieści oraz kilka zbiorów nowel i poezji.

W Polsce pisarka znana jest głównie z książki „Ewa ze swych zgliszcz” opublikowanej przez Wydawnictwo w Podwórku. Jak napisał o powieści jej polski wydawca, to „radykalnie szczera, a zarazem uwodząca poetyckością historia czworga nastoletnich Maurytyjczyków z blokowiska w stolicy kraju, szukających wyjścia z zaklętego kręgu lęku i przemocy (…). To poruszająca podróż po mrocznych zakątkach Mauritiusa, nieobecnych w podróżniczych przewodnikach i niedostępnych turystom. To również przenikliwy opis kształtowania się osobowości na marginesach społeczeństwa”. Czytelnicy w naszym kraju mogli też przeczytać „Zielone sari” i „Smutnego ambasadora”. W przygotowaniu jest przekład „Indian tango”.

Utwory narracyjne i poetyckie Anandy Devi niestrudzenie drążą problematykę wykluczenia i jej skutków; autorka bezustannie piętnuje ekstremalne ubóstwo i jego konsekwencje – podkreślają literaturoznawcy z katowickiej uczelni.

Decyzję o wyróżnieniu maurytyjskiej pisarki honorowym doktoratem senat Uniwersytetu Śląskiego podjął w końcu stycznia 2020 roku, jednak uroczystość wręczenia doktoratu nie mogła odbyć się z powodu pandemii COVID-19. Ceremonię zorganizowano w minioną środę w auli Wydziału Humanistycznego uczelni.

Promotorem w przewodzie o nadanie autorce godności doktora honorowego był literaturoznawca i tłumacz twórczości Anandy Devi, prof. dr hab. Krzysztof Jarosz, a recenzentami profesorowie Françoise Lionnet, Julia Waters, Rajcoomaree Kumari Issur i Ryszard Koziołek.

Znawcy literatury wskazują, iż wyrastające z tradycji kreolskiego i indyjskiego Mauritiusa utwory Anandy Devi „są syntezą kultury Wschodu i Zachodu; upominają się o uciemiężonych i wykluczonych”.

„Jej twórczość, tłumaczona na kilkanaście języków, jest przedmiotem licznych badań naukowych i cieszy się ogromnym uznaniem w wielu krajach świata – od pięciu lat także w Polsce” – wskazują przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego.

Ananda Devi urodziła się 23 marca 1957 roku w Trois Boutiques na Mauritiusie jako córka plantatora trzciny cukrowej. Już będąc nastolatką, zaczęła pisać nowele. Studiowała w Londynie, obecnie mieszka we Francji.

Poniżej możecie obejrzeć uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Anandzie Devi:

[am]
źródło: naukawpolsce.pap.pl

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy