banner ad

Maurice Sendak nie żyje

8 maja 2012


Maurice Sendak, autor i ilustrator ponad 100 książek dziecięcych, twórca ?Gdzie mieszkają dzikie stwory?, zmarł w wieku 83 lat w szpitalu w Danbury w stanie Connecticut.

Niedoceniany w Polsce (do dzisiaj nie ukazała się na naszym rynku żadna z jego książek) Sendak był jednym z najwybitniejszych amerykańskich twórców literatury dziecięcej. Swymi charakterystycznymi ilustracjami ozdobił ponad 100 książek, sam napisał ponad 20. Międzynarodową sławę przyniosła mu opublikowana w 1963 roku „Gdzie mieszkają dzikie stwory”. Książka ta do dzisiaj sprzedała się na całym świecie w nakładzie ponad 19 milionów egzemplarzy.

„Gdzie mieszkają dzikie stwory” to opowieść o dziesięcioletnim Maksie, małym psotniku, którego mama posłała do pokoju za nieposłuszeństwo. Dzięki nieskrępowanej wyobraźni chłopiec stwarza swój własny świat. Przenosi się do lasu rosnącego nieopodal rozległego morza. Tam zostaje królem nieokiełznanej krainy, zamieszkanej przez olbrzymie, futrzaste stwory. W 2009 roku na podstawie książki Spike Jonze zrealizował film, do którego scenariusz napisał pisarz Dave Eggers.

Na twórczość Sendaka, urodzonego w 1928 roku na Brooklynie, w rodzinie żydowskich emigrantów z Polski, niebagatelny wpływ miały śmierć i cierpienie wielu członków jego dalszych krewnych podczas Holocaustu. „Nie chcę okłamywać dzieci” ? powiedział w charakterystycznym dla siebie stylu podczas wywiadu w zeszłym roku. „Odmawiam zajmowania się bzdurami niewinności.” To niecodzienne jak na pisarza dla dzieci podejście sprawiło, że Sendak bardzo często gościł na listach tzw. książek zakazanych. Za jedną z jego najbardziej kontrowersyjnych nowel uznawana jest „In the Night Kitchen”, w której pojawia się opis zupełnie nagiego chłopaka biegnącego przez surrealistyczną kuchnię.

Uhonorowany najwyższym odznaczeniem za literaturę dziecięcą – Nagrodą im. Hansa Christiana Andersena ? powiedział kiedyś, że denerwuje go określenie „ilustrator dziecięcy”, ponieważ umniejsza jego talentowi. „Muszę zaakceptować swoją rolę. Nigdy nie zabiję się jak Vincent Van Gogh ani nie namaluję pięknych lilii wodnych, takich jak Monet. Nie mogę tego zrobić. Znajduję się w idiotycznej roli autora książek dziecięcych.”

Poniżej możecie zobaczyć niektóre z wyjątkowych prac Sendaka:Tematy: , , ,

Kategoria: newsy