Matematycy wyliczyli, kto jest najważniejszym bohaterem sagi „Pieśń lodu i ognia” Martina
Fani książki i serialu od lat głowią się nad tym, kto jest głównym bohaterem sagi George’a R.R. Martina. Jak tylko na kogoś postawili, ten zaraz? ginął. Zaradzić temu zdecydowali się amerykańscy matematycy, tworząc mapę relacji, której zadaniem jest wskazać najważniejszą postać „Pieśni lodu i ognia”.
Do ustalenia, kto z pozostałych przy życiu bohaterów jest najważniejszy, Andrew J. Beveridge, profesor matematyki z Macalester College, oraz jego student, Jie Shan, wykorzystali wyrosłą z teorii grafów naukę o sieciach, która pomaga w znajdowaniu i wyjaśnianiu wzorów. Saga Martina nadaje się do tego celu idealnie, gdyż występuje w niej ogromna ilość bohaterów o zmieniającym się przywiązaniu do innych i skomplikowanej dynamice relacji.
Zaczęto od łączenia postaci za każdym razem, gdy w trzecim tomie serii pt. „Nawałnica Mieczy” następowała między nimi interakcja. Za interakcję rozumiano, gdy bohaterowie pojawiali się wspólnie w obrębie piętnastu słów. Oczywiście chodziło tu o jakiekolwiek relacje, nie tylko o przyjaźń. I tak powstała sieć zależności, która odzwierciedla powiązania miedzy konkretnymi bohaterami.
Następnie za pomocą różnych algorytmów (m.in. PageRanku stosowanego w wyszukiwarce Google) zbadano, jak często dana postać znajduje się w relacji z inną i czy jest to relacja zwrotna. Matematycznie udało się ustalić, że najważniejszym bohaterem sagi Martina jest Tyrion Lannister. Na drugim miejscu uplasował się Jon Snow, bękarci syn lorda Eddarda Starka , a następnie Sansa Stark, prawowita i najstarsza córka Eddarda.
Powyższe wyniki nie wydają się zaskakujące, jeśli policzy się ilość rozdziałów w książkach opisanych z punktu widzenia Tyriona ? jest ich najwięcej, bo aż 49. Profesor Beveridge zastrzega jednak, że przypadająca każdemu z bohaterów ilość rozdziałów nie przekłada się na wyniki, czego dowodem może być przykład Aryi Stark, młodszej siostry Sansy. Z jej puntu widzenia Martin napisał 34 rozdziały, ale w matematycznej sieci odgrywa ona mniejsze znaczenie niż Sansa. Ważną postacią jest za to Daenerys Targaryen, ale na jej nieco słabszy wynik w rankingu wpływa fakt, że przebywa w Essos, z dala od większości najważniejszych wydarzeń. Bohaterowie z Westeros, z którymi jest powiązana, są jednak bardzo ważni. Zasadniczo też wszyscy, którzy chcą wchodzić w interakcje z innymi w Essos, muszą wpierw nawiązać kontakt z nią.
Według Beveridge?a nauka o sieci może także pomóc w sprawdzeniu, w którym kierunku zmierza cała historia. Ale nie tylko w tym. Przykładowo amerykańska wewnętrzna agencja wywiadowcza NSA stosuje ją do badania siatek terrorystycznych.
Poniżej możecie zobaczyć matematyczną sieć zależności pomiędzy bohaterami „Pieśni lodu i ognia” wygenerowaną na podstawie tomu „Nawałnica mieczy”. Kolor wskazuje wspólnotę, z którą związany jest bohater. Wielkość kropki odpowiada jego wartości PageRank, a wielkość imienia – jego centralności w sieci opartej na pośrednictwie.
Na zdjęciu załączonym do newsa: Tyrion Lannister i Daenerys Targaryen w serialu „Gra o tron” na podstawie sagi Martina.
[aw]
źródło: Quartz
Kategoria: newsy