banner ad

Maszyna, na której Sylvia Plath napisała „Szklany klosz”, zostanie wystawiona na sprzedaż

2 lutego 2018


21 marca w domu aukcyjnym Bonhams w Londynie zostanie wystawiona na licytację maszyna do pisania, na której Sylvia Plath stworzyła swoją autobiograficzną powieść „Szklany klosz”. Szacuje się, że przedmiot osiągnie cenę od 40 do 60 tysięcy funtów.

Poręczny model maszyny do pisania Hermes 3000 w kolorze mięty Sylvia Plath kupiła w 1959 roku w Bostonie. Wiosną i latem 1961 roku napisała na niej swoje najsłynniejsze dzieło, „Szklany klosz”. Po samobójczej śmierci pisarki w 1963 roku maszyna pozostała w rodzinie i teraz ma być wystawiona na sprzedaż przez jej córkę, Friedę Hughes.

Na licytację trafi nie tylko maszyna do pisania, ale również wiele innych pamiątek po Sylvii Plath i Tedzie Hughesie, m.in. osobisty egzemplarz „Szklanego klosza” należący do pisarki, portret męża sporządzony krótko po ślubie, debiut poetycki Teda z dedykacją dla żony i wiele innych eksponatów.

Plath nie jest jedyną pisarką, która zakochała się w Hermesie 3000. Do dziś na tym modelu maszyny do pisania pracuje chociażby Larry McMurtry, autor powieści „Ostatni seans filmowy” i „Na Południe od Brazos”. Odbierając w 2006 roku Złotego Globa za scenariusz do filmu „Tajemnica Brokeback Mountain”, pisarz powiedział: „Najszczerzej chciałbym podziękować mojej maszynie do pisania. Moja maszyna do pisania to Hermes 3000, z pewnością jedno z najszlachetniejszych urządzeń europejskiego geniuszu”.

[am]
fot. Bonhams

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy