Marzanna Bogumiła Kielar laureatką Silesiusa 2024 za całokształt twórczości. Ogłoszono też nominowanych w kategoriach „Książka roku” i „Debiut”

11 maja 2024

W sobotę na antenie radiowej Trójki ogłoszono nazwisko tegorocznej laureatki Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt pracy twórczej. Została nią Marzanna Bogumiła Kielar. Poznaliśmy również nominacje do Silesiusa w kategoriach „Książka roku” i „Debiut”.

Marzanna Bogumiła Kielar urodziła się w 1963 roku w Gołdapi, mieszka w Warszawie, gdzie wykłada filozofię. Jest absolwentką filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, doktor habilitowaną humanistyki. Po debiutanckim, obsypanym nagrodami tomie „Sacra conversazione” (1992) opublikowała kolejne książki poetyckie: „Materia prima” (1999), „Monodia” (2006), „wybory Umbra” (2002), „Brzeg” (2010), „Nawigacje” (2018) i najnowszy, wydany w zeszłym roku tom „Wilki”, ale także osiem wyborów w językach obcych. Jest laureatką m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1993), Paszportu „Polityki” (2000), nominowaną do Nagrody Literackiej Nike (2000) i Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej (2019). Jej wiersze przetłumaczono na 23 języki.

„Już pierwszy tom poetycki Marzanny Bogumiły Kielar (’Sacra conversazione’, wyd. Suwalskie Towarzystwo Kultury) okazał się dyskretnym objawieniem. Kontemplatywny w czasach powszechnej aktywności, ściszony pośród zgiełku transformacji, precyzyjny i subtelny, wydany na uboczu – zdumiewał. Kolejne książki – 'Materia prima’, 'Umbria’, 'Monodia’, 'Nawigacje’ oraz tom ubiegłoroczny, 'Wilki’ – przesądziły o silnej, suwerennej pozycji autorki i szacunku, jakim się cieszy” – mówi o tegorocznej laureatce Piotr Śliwiński, przewodniczący jury Silesiusa.

„Zbudowała swój świat, odseparowany, chłodny, wilgotny, lecz przesycony cichą emocją, niepewną, lecz wyczuwalną duchowością, kobiecy. Odrysowała krajobrazy swojej młodości, północne, surowe, a także – w 'Wilkach’ – krajobrazy pamięci przesiedleńców, repatriantów, ludzi wypędzonych stamtąd do nikąd, które mieli dopiero zamieszkać. O poezji współczesnej rzadko mówi się, że jest piękna. O poezji Marzanny Bogumiły Kielar wypada powiedzieć – jest piękna” – podsumowuje Śliwiński.

Najnowsza książka laureatki Silesiusa 2024 za całokształt twórczości (fot. Rafał Komorowski, Piotr Pflegel/Wrocławski Dom Literatury)

Marzanna Bogumiła Kielar jest piątą kobietą wyróżnioną Silesiusem za całokształt twórczości. Poetka dołączyła do znakomitego grona twórców i twórczyń, którzy otrzymali tę nagrodę wcześniej. Wśród nich są: Tadeusz Różewicz, Stanisław Barańczak, Piotr Sommer, Marcin Świetlicki, Krystyna Miłobędzka, Jacek Podsiadło, Ewa Lipska, Ryszard Krynicki, Marcin Sendecki i Joanna Mueller.

Już 14 maja w Prozie – klubie Wrocławskiego Domu Literatury rozpocznie się 9. Międzynarodowy Festiwalu Poezji Silesius. Impreza otwarta zostanie dyskusją dotyczącą właśnie twórczości Marzanny Bogumiły Kielar. O laureatce rozmawiać będą jurorzy Silesiusa: Monika Glosowitz, Paweł Mackiewicz i Piotr Śliwiński. Festiwal potrwa do niedzieli 19 maja.

Tomiki nominowane do Silesiusa 2024 w kategoriach „Książka roku” i „Debiut” (fot. Rafał Komorowski, Piotr Pflegel/Wrocławski Dom Literatury)

Przy okazji poznaliśmy tytuły tomików, które jury nominowało do Silesiusa w kategoriach „Książka roku” i „Debiut”. Spośród 193 nadesłanych i zakwalifikowanych do konkursu książek, z czego 43 stanowiły debiuty, kapituła w składzie: Piotr Śliwiński, Monika Glosowitz, Paweł Mackiewicz, Małgorzata Mikołajczak, Krystyna Pietrych, Paweł Próchniak oraz Alina Świeściak wyłoniła następujące publikacje.

W kategorii „Książka roku”:

  1. Justyna Bargielska „Wybór stand-upów”, wyd. Biuro Literackie,
  2. Kacper Bartczak „czas kompost”, wyd. Biuro Literackie,
  3. Dominik Bielicki „Wielki ping-pong”, wydawnictwo j,
  4. Darek Foks „Patriotka”, wyd. WBPiCAK w Poznaniu,
  5. Justyna Kulikowska „Obóz zabaw”, wyd. WBPiCAK w Poznaniu.

W kategorii „Debiut”:

  1. Opal Ćwikła „UFOPORNO”, wyd. Staromiejski Dom Kultury,
  2. Martyna Pankiewicz „czym się żywi ziemia i martwi”, wyd. papierwdole,
  3. Urszula Sikora „Trzynasty miesiąc”, wyd. WBPiCAK w Poznaniu.

Kto otrzyma nagrodę w tych dwóch kategoriach? Tego dowiemy się dopiero jesienią. Wręczenie Silesiusa odbędzie się w tym samym czasie, co ceremonia przyznania innego ufundowanego przez Wrocław wyróżnienia literackiego – Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Gala, na której poznamy laureatów obu nagród, odbędzie się 19 października.

Laureatka Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt otrzyma nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych. Poetka bądź poeta, który zostanie nagrodzony Silesiusem w kategorii „Książka roku” otrzyma 50 tysięcy złotych, a zwycięzca bądź zwyciężczyni w kategorii „Debiut” – 15 tysięcy złotych. Ponadto wszyscy nominowani otrzymają po 5 tysięcy złotych.

Operatorem Nagrody Silesius, podobnie jak i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, od 2018 roku jest Wrocławski Dom Literatury.

[am]
fot. główna: Ministestwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/Taipei International Book Exhibition

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy