Maryse Condé laureatką alternatywnego Nobla

12 października 2018


Pisarkę z Gwadelupy Maryse Condé wybrano laureatką alternatywnej Nagrody Nobla, wręczanej w miejsce tegorocznego Nobla w dziedzinie literatury, który z powodu skandalu seksualnego nie został przyznany po raz pierwszy od czasu II wojny światowej.

Urodzona w 1937 roku w Pointe-à-Pitre, na Gwadelupie, Maryse Condé uważana jest za jedną z najwybitniejszych pisarek karaibskich. Napisała około dwudziestu książek i otrzymała kilka prestiżowych nagród. Jest emerytowaną profesor na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, obecnie mieszka na Gwadelupie i we Francji. W swojej twórczości opisuje, w jaki sposób kolonializm zmienił świat i jak osoby, które zostały nim dotknięte, odzyskują swoje dziedzictwo. W Polsce do tej pory mogliśmy przeczytać tylko jedną jej powieść, „Ja, Tituba, czarownica z Salem”.

Uzasadniając przyznanie nagrody, przewodnicząca jury, Ann Pålsson, powiedziała, że Maryse Condé jest mistrzynią opowieści, której dokonania zapisały się na kartach światowej literatury. „W swej twórczości opisuje zniszczenia kolonializmu i postkolonialny chaos, językiem, który jest precyzyjny i dojmujący” – usłyszeliśmy w laudacji.

Podczas uroczystości połączono się drogą internetową z laureatką nagrody Nowej Akademii. „Jestem dumna i szczęśliwa z tej nagrody. Ale pozwólcie mi dzielić to z moją rodziną, przyjaciółmi i, ponad wszystko, z ludźmi z Gwadelupy, którzy będą podekscytowani i poruszeni, widząc, że otrzymuję to wyróżnienie. Jesteśmy małym krajem, wspominanym jedynie przy okazji huraganów, trzęsień ziemi i tym podobnych rzeczy. Teraz jesteśmy szczęśliwi, będąc zauważeni z innego powodu, dzięki nagrodzie, z otrzymania której jestem tak dumna i szczęśliwa” – powiedziała Maryse Condé.

Nagroda Literacka Nowej Akademii, bo taka jest pełna nazwa „alternatywnego Nobla”, to oddolna inicjatywa utworzona w celu przyznania ekwiwalentu Nobla w dziedzinie literatury, który w tym roku nie został przyznany na skutek skandalu seksualnego powiązanego z Akademią Szwedzką. Nowe wyróżnienie ma charakter tymczasowy. Po przeprowadzeniu procesu wyboru laureata zgodnie z terminarzem stosowanym przez Akademię Szwedzką i zorganizowaniu w grudniu uroczystej gali, Nowa Akademia zostanie rozwiązana.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy