banner ad

Marvel rozdaje cyfrowe komiksy za darmo wraz z drukowanymi

21 marca 2012


Wydawnictwo komiksowe Marvel wychodzi naprzeciw postępującej digitalizacji. Począwszy od czerwca wszyscy, którzy zakupią w USA drukowane egzemplarze komiksów kosztujące 3,99 dolara, wersję elektroniczną otrzymają za darmo.

Jak powiedział wiceprezes ds. sprzedaży, David Gabriel, decyzja ta podyktowana jest bardzo dużym odzewem, z jakim spotkały się promocyjne kody umieszczone ostatnio w wybranych tytułach: „Pozytywne reakcje zarówno ze strony sprzedawców jak i fanów uzmysłowiły nam, że umieszczenie kodów w tradycyjnych wydaniach napędza klientów do komiksowych sklepów.”

Pomysł Marvela nie jest niczym oryginalnym. W podobny sposób postępują już od jakiegoś czasu niektórzy wydawcy płyt winylowych. O ile jednak w przypadku muzyki pomysł wydaje się jak najbardziej słuszny (koneserzy analogów mogą dzięki temu słuchać zakupionej płyty również na swoich odtwarzaczach mp3, np. będąc poza domem), w przypadku komiksów wydaje się odrobinę niecodzienny.

Za oceanem pojawiły się już pierwsze głosy krytyki. Osoby czytające egzemplarze tradycyjne komentują, że nie czują potrzeby powrócenia do lektury w formie cyfrowej na swoim iPadzie, zwłaszcza, kiedy w pobliżu leży zakupiony niedawno papierowy komiks. Natomiast e-czytelnicy o wiele bardziej ucieszyliby się, gdyby wydawnictwo obniżyło ceny komiksów wydawanych w formie elektronicznej. Obecnie cena wydania papierowego i cyfrowego jest tak sama.

Czy eksperyment Marvela przyjmie się na szeroką skalę i dotrze kiedyś do Polski? Najbliższe miesiące dadzą nam być może na to odpowiedź.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy