Marlon James, zeszłoroczny laureat Bookera, projektował okładki płyt dla Seana Paula

15 lipca 2016

marlon-james-sean-paul-1
Od kiedy Marlon James został wyróżniony Nagrodą Bookera za powieść „Krótka historia siedmiu zabójstw”, w prasie pojawiają się coraz to nowe ciekawostki na temat jego przeszłości. Jak się okazuje, zanim nazwisko jamajskiego pisarza zaczęło być kojarzone na całym świecie z literaturą, zajmował się projektowaniem okładek płyt dla Seana Paula.

Przez dekadę James pracował jako dyrektor kreatywny Seana Paula. Zaprojektował i nadzorował realizację okładek płyt w szczytowym okresie popularności piosenkarza dancehall. „Współpraca z Seanem była możliwa, bo znałem się bardzo dobrze z jego menadżerem, Jeremym Hardingiem. Mieliśmy tę samą paczkę przyjaciół, ale po prostu nie znaliśmy się nawzajem. Sean był w rzeczywistości ostatnim przyjacielem Jeremy?ego, którego poznałem, i to mimo tego, że chodziłem z nim wcześniej do tej samej szkoły” ? wspomina Marlon James w wywiadzie udzielonym portalowi The Fader. „Kiedy mój biznes zaczął podupadać, pojawił się Jeremy i spytał ?Czego potrzebujesz, żeby stanąć na nogi??. Całkowicie mnie zaskoczył. Powiedziałem mu, że przydałyby się jakieś zlecenia, które by mi pomogły. Pierwszą rzeczą, przy której współpracowaliśmy, była debiutancka płyta Seana ?Stage One?”.

marlon-james-sean-paul-2

Tak autor „Krótkiej historii siedmiu zabójstw” wspomina wrażenia, jakie wyniósł z pierwszych spotkań z Seanem Paulem i całą grupą Dutty Cup, z której muzyk się wywodził: „Pamiętam, że byliśmy raz na imprezie i cała załoga tam przyszła. Sean pozostał, żeby pisać teksty. Powiedziałem Jeremy?emu: ?To jest osoba, z którą chcę pracować?. Był najbardziej utalentowany z całego grona. I jedynym, który traktował muzykę poważnie. Był jedynym, który zdawał sobie sprawę, że tak, możesz darować sobie imprezę, aby popracować nad tekstami”.

marlon-james-sean-paul-3

James tłumaczy, że projektowanie okładek dla Seana Paula polegało głównie na „zabawie Photoshopem”. Wyjawia też, że oprawa graficzna do „Dutty Rock” była zainspirowana okładką albumu Björk zatytułowanego „Post”, choć „nie była aż tak dobra”, jak oryginał. „Bardzo ciężko projektuje się okładki do muzyki dancehall: nie możesz posunąć się za daleko z estetyką, żeby nie zaczęły przypominać okładek albumów rockowych. Obecnie można pozwolić sobie na więcej, jak robią to Blood Orange i Frank Ocean, ale we wczesnych latach 90. nie mogłeś zrobić czegoś takiego dla kogoś, kto grał muzykę ulicy. (…) ?Imperial Blaze? to był pierwszy raz, kiedy zrobiliśmy coś bardzo niekonwencjonalnego”. Pisarz zdradza też, że wszystkie czcionki, które znajdują się na okładkach Seana Paula z tamtego okresu, zostały zaprojektowane przez niego od podstaw.

marlon-james-sean-paul-4

Jeszcze w czasie współpracy z Seanem Paulem Marlon James zajął się pisaniem prozy. Jego debiutancka powieść pt. „John Crow’s Devil” ukazała się w 2005 roku. Wydana cztery lata później „The Book of Night Women” przyniosła Jamesowi liczne pochwały ze strony krytyków, nominacje do National Book Critics Circle Award oraz dwie pomniejsze nagrody. Wtedy też przestał zajmować się projektowaniem okładek dla muzyka. Spektakularny sukces przyszedł wraz z powieścią „Krótka historia siedmiu zabójstw”, monumentalną, wielowątkową historią, której centralnym punktem jest nieudany zamach na gwiazdora muzyki reggae Boba Marleya. Za sprawą tej książki James został pierwszym Jawajczykiem w historii, który otrzymał prestiżową Nagrodę Bookera. Dzieło ukaże się w polskim przekładzie jesienią tego roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Tymczasem autor pracuje już nad sagą fantasy, która ma być afrykańską odpowiedzią na „Grę o tron”.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy