Marka wydawnictwa odgrywa coraz większą rolę przy wyborze lektury? Nowy raport Instytutu Monitorowania Mediów

20 października 2015

wydawnictwa-analiza
Najnowsza analiza przeprowadzona przez Instytut Monitorowania Mediów dowodzi, że coraz częściej już nie tylko autor i jego dzieło stanowią markę samą w sobie, dzięki której sięgamy po dany tytuł, ale w tej roli postrzegane jest również wydawnictwo umożliwiające wydostanie się treści z przysłowiowej „szuflady”.

Dziennikarze, czy blogerzy zapowiadający nowości wydawnicze, a później recenzujący ich treść, zawsze pamiętają o przywołaniu nazwy wydawnictwa, dzięki któremu dana książka została opublikowana. Marka wydawnictwa jest wizytówką książki, jej dodatkową rekomendacją, umiejscawia ją w kontekście dzieł innych autorów, którzy publikowali pod tym samym szyldem. Można by przypuszczać, że użytkownicy mediów społecznościowych skupią się raczej na samych tytułach, treści, bohaterach i emocjach związanych z lekturą. Tymczasem także oni chętnie dzielą się informacjami o samych wydawcach. Zgodnie z analizą Instytutu Monitorowania Mediów ze 100 tysięcy wszystkich publikacji, w których pojawiły się nazwy monitorowanych wydawnictw najwięcej wzmianek padło właśnie w mediach społecznościowych, bo aż 73 tysiące wpisów i komentarzy.

Zdecydowanym liderem rankingu i najczęściej wspominanym wydawnictwem jest Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, który osiągnął w badanym okresie wynik prawie 15 tysięcy publikacji (35% wszystkich wzmianek spośród pięciu najpopularniejszych wydawnictw). Na drugim miejscu znalazł się Świat Książki (19% publikacji), na trzecim Wydawnictwo Literackie (17%), a na kolejnych: Prószyński i S-ka (16%) oraz Zysk i S-ka (13%). Co ciekawe jednak ? inaczej kształtuje się ranking pierwszej piątki z uwzględnieniem wartości AVE wyrażającej ilość pieniędzy, jaką należałoby wydać na publikację lub emisję danego przekazu, gdyby był on reklamą. Najwyższy ekwiwalent reklamowy z prasy i RTV ma nadal wydawnictwo Znak (66 mln zł), na drugim miejscu natomiast znajduje się nie Świat Książki, a Wydawnictwo Literackie (36 mln zł), na trzecim W.A.B. (23 mln zł), a na czwartym i piątym kolejno: Prószyński i S-ka (21 mln zł) oraz Dom Wydawniczy Rebis (19 mln zł).

wydawnictwa-analiza-1

Instytut Monitorowania Mediów nie poprzestał jedynie na ocenie, które wydawnictwa wypadły najlepiej pod względem liczebności i wartości publikacji, sprawdzono także, co kryje się w treści opublikowanych materiałów. Źródłem najbardziej nieskrępowanych merytorycznie i językowo opinii jest oczywiście internet ? dlatego przyjrzano się w szczególności wypowiedziom jego użytkowników. Przede wszystkim, jak się okazało, chętnie komentowano pojawienie się na rynku nowości wydawniczych. Internauci często dzielą się linkami do artykułów z portali tematycznych, ale sami także udzielają swoich wypowiedzi czy opinii. Innym sposobem na pokazanie swojego zamiłowania do książek, jest ich cytowanie oraz dzielenie się mini recenzjami na ich temat. Internauci nie zapominają dzięki komu mogą cieszyć się oczekiwaną lekturą i udostępniają swoje opinie na temat wydawców. Chętnie komentowanym tematem są także promocje.

Chociaż nieprzychylne komentarze zdarzają się najlepszym – to w przypadku wydawniczego kontekstu – zajmują niewiele miejsca w sercach internetowych czytelników. Wśród wszystkich informacji opublikowanych na temat badanych przez Instytut wydawnictw ukazało się tylko około 1,2 tysiąca wzmianek o zabarwieniu negatywnym i aż 9,5 tysiąca o wydźwięku pozytywnym, pozostałe materiały miały charakter neutralny.

wydawnictwa-analiza-2

Pozytywnym trendem jest z pewnością coraz liczniejsza grupa internautów, którzy dzielą się swoimi pasjami czytelniczymi z drugimi. Jak podaje Instytut Monitorowania Mediów od stycznia do września tego roku pojawiło się prawie dwa razy więcej wpisów dotyczących deklaracji czytelnictwa książek niż przed rokiem. Tak jak w roku ubiegłym, nadal najaktywniejsi w dzieleniu się swoim zamiłowaniem do książek, są użytkownicy Facebooka (49% wszystkich wzmianek), na drugim miejscu znajduje się Twitter (32%) i nadal możemy liczyć na silne literackie wsparcie kobiet, publikujących wpisy na temat ulubionej lub polecanej lektury na forach: netkobiety.pl (10%), czy f.kafeteria.pl (4%). Z kolei na Google Plus pojawiło się 5% publikacji (wśród najaktywniejszych źródeł).

O wydawnictwach natomiast zdecydowanie najczęściej mówi się na Facebooku (85% spośród pięciu najpopularniejszych źródeł publikacji), na kolejnym miejscu znalazł się serwis Google Plus z 8% i kolejno: Twitter ? 3%, opineo.pl ? 2% i książki.wp.pl ? 2%. To podsumowanie jednoznacznie wskazuje lidera medialnego w zakresie skali przywoływania informacji o wydawnictwach literackich, ponieważ właśnie na portalu Marka Zuckerberga toczy się najwięcej dyskusji i wydawanych jest najwięcej opinii. Nie dziwi więc, że niemal wszyscy szanujący się wydawcy bardzo aktywnie prowadzą na Facebooku swoje oficjalne profile.

wydawnictwa-analiza-3

Wyniki analizy opublikowano przy okazji zbliżających się 19. Międzynarodowych Targów Książki, które odbędą się w dniach od 22 do 25 października 2015 roku w Krakowie.

fot. Strelka Institute for Media, Architecture and Design

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy