Mariusz Czubaj laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2017 za powieść „R.I.P.”

28 maja 2017


Mariusz Czubaj został laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru! Kapituła pod przewodnictwem prof. Zbigniewa Mikołejko uznało jego powieść „R.I.P.” za najlepszy kryminał ubiegłego roku.

Opublikowany nakładem wydawnictwa Albatros „R.I.P.” to druga książka Mariusza Czubaja z Marcinem Hłasko w roli głównej. Główny bohater zajmuje się poszukiwaniem zaginionych osób i bezpieczeństwem w firmach. Tym razem, próbując odnaleźć siostrzenicę wpływowej pani mecenas, udaje się na Mazury, do miejscowości Stare Kiejkuty. Czubaj chce, aby każdy kolejny tom przygód Hłasko pisany był w innej konwencji. „R.I.P.” łączy w sobie elementy czarnego kryminału i westernu. Przewodniczący Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru prof. Zbigniew Mikołejko przyznał, że w tym roku wybór był trudny, a głosy podzielone, ale o wyborze laureata zdecydowało właśnie umiejętne połączenie elementów różnych gatunków.

Czubaj to jeden z najbardziej cenionych polskich autorów kryminałów, które tłumaczone był na angielski, niemiecki, ukraiński, włoski i turecki; jest również profesorem antropologii kultury i oprócz kryminałów pisze także opracowania poświęcone temu gatunkowi powieści. Tegoroczna nagroda to już druga statuetka Wielkiego Kalibru, jaką udało mu się zdobyć. W 2009 roku otrzymał ten laur za powieść kryminalną „21:37”. Co więcej, do Nagrody Wielkiego Kalibru nominowany był już siedmiokrotnie. Pierwsza książka cyklu z Marcinem Hłasko, „Martwe popołudnie”, otrzymała nagrodę specjalną na festiwalu Kryminalna Piła za „wyjątkową formę narracyjną i publicystycznie odważny obraz współczesnej Polski”.

Pisarz odebrał statuetkę oraz nagrodę w wysokości 25 tysięcy złotych ufundowaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza z rąk przedstawiciela Prezydenta Miasta Wrocławia, Krzysztofa Maja. Miało to miejsce podczas uroczystej gali, która odbyła się w sobotę wieczorem we wrocławskim Starym Klasztorze w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

Po raz kolejny swoje wyróżnienie przyznali też czytelnicy. Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru w postaci statuetki oraz nagrody pieniężnej (w wysokości 5 tysięcy złotych) ufundowanej przez stację CBS Reality powędrowała do rąk Ryszarda Ćwirleja za powieść „Śliski interes”. Nagrodę wręczył Irek Grin.

By uczcić pamięć zmarłej Janiny Paradowskiej, wieloletniej przewodniczącej Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru, a także by zachować tradycję, wręczono Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej. Ufundowana przez Fundację Świat ma Sens nagroda trafiła w ręce Bartosza Szczygielskiego za debiutancką powieść „Aorta”. Nagrodę wręczył Witold Bereś.

Stanowisko przewodniczącego kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru objął w tym roku – po zmarłej Janinie Paradowskiej – prof. Zbigniew Mikołejko. Do grona jurorów dołączyła Anna Gemra – literaturoznawczyni, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego. W jury Nagrody Wielkiego Kalibru zasiadali także: prof. Małgorzata Omilanowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Marcin Maruta, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula. Pozostali autorzy nominowani w tym roku do nagrody to: Artur Baniewicz („Pięć dni ze swastyką”), Wojciech Chmielarz („Osiedle marzeń”), Ryszard Ćwirlej („Śliski interes”), Marta Guzowska („Chciwość”), Anna Kańtoch („Łaska”), Bartosz Szczygielski („Aorta”), Marcin Wroński („Portret wisielca”).

Na zdjęciu poniżej od lewej tegoroczni laureaci: Ryszard Ćwirlej, Bartosz Szczygielski i Mariusz Czubaj.

[am]
fot. Max Pflegel / Wydawnictwo EMG

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy