Mario Vargas Llosa nigdy nie ujawni, co było przyczyną bójki z Garcíą Márquezem
Peruwiański pisarz i laureat literackiej Nagrody Nobla, Mario Vargas Llosa, zapowiedział, że nigdy nie ujawni, co było przyczyną sławetnego sporu i bójki, która przed laty położyła kres przyjaźni z Gabrielem Garcíą Márquezem.
Podczas spotkania w stolicy Wenezueli 78-letni Llosa wyjaśnił dziennikarzom, że zawarł z autorem „Stu lat samotności” pakt, że nigdy nie będą o tym publicznie mówić. „On przestrzegał tego aż do śmierci i ja zrobię to samo. Pozostawmy to do zbadania naszym biografom, jeśli na nich zasługujemy” – powiedział Llosa.
Do wydarzenia doszło 12 lutego 1976 roku, kiedy García Márquez pojawił się na premierze filmowej w stolicy Meksyku, gdzie jako autor scenariusza bawił również Mario Vargas Llosa. Na widok przyjaciela Gabo rozłożył ramiona i zawołał „Mario!”. Llosa, który był dobrym bokserem amatorem, bez słowa zadał Garcíi Márquezowi cios w szczękę, posyłając go na podłogę. Według różnych źródeł Llosa powiedział wówczas do leżącego: „To za to, co powiedziałeś Patricii” albo „To za to, co zrobiłeś Patricii”.
Do dzisiaj istnieje wiele teorii na temat tego, co było powodem awantury. Jedni twierdzą, że chodziło o kryzys, jaki przeżywało wówczas małżeństwo Llosy. García Márquez chciał ponoć pocieszyć małżonkę przyjaciela. W myśl jednej wersji doradzał jej rozwód, zaś druga wersja mówi, że oferował bardziej bezpośrednie pocieszenie. Llosa później wrócił do żony i mógł uznać zachowanie Gabo za zdradę przyjaźni. Są też tacy, którzy uważają, że swój wpływ miały także poglądy polityczne Garcíi Márqueza. Llosa bowiem zwykł nazywać autora „Stu lat samotności” „kurtyzaną Fidela Castro”.
Co tak naprawdę Márquez zrobił lub powiedział Patricii? I co ona przekazała później swojemu mężowi? Obydwaj panowie obiecali o tym nie mówić publicznie. Nigdy też więcej się już nie spotkali.
Wieloletnia wrogość nie sprawiła jednak, żeby Mario Vargas Llosa przestał być gentlemanem. Po śmierci Garcíi Márqueza powiedział dziennikarzom: „Odszedł wielki pisarz. Jego dzieło dało szeroki rozgłos i prestiż literaturze. Jego powieści przetrwały jego samego i nadal będą zdobywać czytelników wszędzie na świecie. Przesyłam moje kondolencje dla jego rodziny”.
fot. Arild Vågen/Wikimedia Commons
źródło: BBC
Kategoria: newsy