Marian Pilot laureatem Nike 2011

2 października 2011

Marian Pilot został tegorocznym zdobywcą nagrody literackiej Nike za opublikowaną przez Wydawnictwo Literackie powieść „Pióropusz”.

Mój status literacki jest szczególny. Jestem dosyć leniwym pisarzem. – wyznał zdobywca nagrody – Wydaję książkę mniej więcej raz na dziesięć lat i zostaję potem zapomniany. Nawet bardzo doświadczeni krytycy dwukrotnie traktowali mnie jako debiutanta.

Mariana Pilota ceni się głównie za twórcze połączenie prozy ?nurtu chłopskiego? z tradycją gombrowiczowską. Akcja powieści „Pióropusz” rozgrywa się w rodzinnej wsi autora, w Siedlikowie koło Ostrzeszowa (Wielkopolska). Historia dotyczy powojennego dzieciństwa zadziornego bohatera pochodzącego z rodziny wiejskich ?biedniaków? i złodziei. Niepiśmienny ojciec za eksces z nauczycielem oraz kradzież i zniszczenie tablicy szkolnej zostaje ? jako wróg ludu ? zamknięty do stalinowskiego więzienia. Chłopiec i jego matka dochodzą sprawiedliwości. Paradoksalnie, konieczność pisania podań w tej sprawie rodzi w bohaterze kult słowa pisanego. Symboliczny dar od ojca ? kradzione pióro ze złotą stalówką ? przesądza o jego dalszych losach.

„To nie jest książka miła, ponętna, szykowna, łatwa i 'glamour’. Jest za to szorstka, zuchwała, oszałamiająca, zamaszysta i kunsztowna.” – powiedziała przewodnicząca jury Grażyna Borkowska, cytując zasiadającego w jury krytyka Jana Gondowicza.

W tym roku Nike przyznawana była po raz 15. Zwycięzca wyłaniany jest w trzech etapach. Pierwszy to ogłoszenie w maju 20 nominacji, drugi – wybór siedmiu finalistów i trzeci – decyzja o przyznaniu nagrody. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł oraz statuetkę Nike. Fundatorami Nagrody są Gazeta Wyborcza i Fundacja Agory.

Oprócz głównej nagrody przyznawane jest jeszcze wyróżnienie honorowe, Nike Czytelników. Drogą plebiscytu czytelnicy mogli wybrać, kto ich zdaniem zasługuje na miano najlepszego literata 2011 roku. Walka była bardzo zacięta, losy plebiscytu ważyły się do ostatniej chwili. Co ciekawe, decydujący bój toczył się pomiędzy dwoma dziennikami – „Dziennikiem 1962-1969” Mrożka i ?Dziennikiem pisanym później? Stasiuka. Ostatecznie przewagą kilku głosów wygrał Mrożek.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy