Maria Halber laureatką Nagrody Conrada 2024. Powieść „Strużki” uznana najlepszym debiutem roku
Maria Halber została wybrana laureatką Nagrody Conrada za najlepszy debiut prozatorski. Kapituła i czytelnicy docenili jej powieść „Strużki”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Cyranka.
Maria Halber jest poetką, autorką tekstów publikowanych m.in. w „Dwutygodniku”, „Małym Formacie” i „Piśmie”, a także współtwórczynią inicjatywy Girls and Queers to the Front. Jej pierwsza książka prozatorska, „Strużki”, opowiada o trudnej przyjaźni dwóch dziewczyn, którym udaje się stworzyć silną więź mimo dzielących ich różnic. Halber w odświeżający sposób rekonstruuje okres dojrzewania i pierwszych zderzeń z rzeczywistością. Jak twierdzi sama autorka, to bardzo smutna historia, ale ma w sobie też dużo zabawnych momentów i czarnego humoru.
„Chciałam serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspierali mnie w mojej drodze pisarskiej i którzy są teraz ze mną. Chciałam podziękować wszystkim, którzy na mnie głosowali, i kapitule” – powiedziała laureatka, odbierając nagrodę z rąk prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego. Oprócz statuetki Maria Halber otrzymała 30 tysięcy złotych. Częścią nagrody jest też miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie oraz kampania promocyjna wyróżnionej książki na łamach „Tygodnika Powszechnego”.
Nagroda Conrada przyznawana jest od 2015 roku za najlepszy debiut prozatorski. Zgłoszeń do konkursu dokonują wydawcy oraz sami autorzy. W tym roku w finałowej piątce nominowanych znaleźli się: Emilia Dłużewska za „Jak płakać w miejscach publicznych” (wyd. Znak Literanova), Katarzyna Groniec za „Kundle” (wyd. Nisza), Małgorzata Lebda za „Łakome” (wyd. Znak), Ishbel Szatrawska za „Toń” (wyd. Cyranka) oraz Maria Halber za „Strużki” (wyd. Cyranka). To do tej ostatniej, za sprawą głosów kapituły i publiczności, powędrowała Nagroda Conrada.
„Literatura trąca w nas wszystko, co kruche – taką definicję literatury moglibyśmy, powinniśmy wprowadzić do słowników terminów literackich. I o tej kruchości opowiadają wszystkie książki nominowane do Nagrody Conrada w tym roku. Każda na swój sposób, każda w innej konwencji, każda po swojemu, po swojej. Nie jest źle z polską literaturą, jeśli mamy takie właśnie debiuty” – mówił podczas gali profesor Michał Paweł Markowski, przewodniczący kapituły.
10. gala wręczenia Nagrody Conrada połączona z wykładem mistrzowskim Doroty Masłowskiej oraz premierą słuchowiska „Chaszcze” odbyła się w niedzielę, 27 października, na zakończenie Festiwalu Conrada.
[am]
Kategoria: newsy