banner ad

Margaret Atwood z zakazem wjazdu do Rosji

16 listopada 2022

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło w poniedziałek, że dodało 100 Kanadyjczyków na listę osób, którym zabrania się wjazdu do Federacji Rosyjskiej. W gronie tym znalazła się też pisarka Margaret Atwood.

Jak głosi komunikat rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, decyzja została podjęta w odpowiedzi na sankcje nakładane wciąż na Rosję przez „rusofobiczne władze kanadyjskie” i „reżim premiera Justina Trudeau”. Na liście znalazło się 100 obywateli Kanady, w tym wysocy urzędnicy, biznesmeni, przedstawiciele mediów i organizacji, którzy byli „bezpośrednio zaangażowani w tworzenie agresywnej polityki antyrosyjskiej”.

„Zakaz wjazdu do Rosji, książki zakazywane w USA… O rany, ta 83-letnia babcia (ja) musi stanowić jakieś zagrożenie!” – zareagowała pisarka na Twitterze.

Margaret Atwood wielokrotnie krytycznie wypowiadała się na temat napaści Rosji na Ukrainę, brała udział w wiecach poparcia dla Ukraińców, a także znalazła się wśród 1000 pisarzy, którzy podpisali się pod listem otwartym PEN International potępiającym rosyjski atak. Oprócz niej zakaz wjazdu otrzymał też m.in. aktor Jim Carrey i znana historyczka KGB Amy Knight.

„Cholera! Jim Carrey i ja planowaliśmy mały niegrzeczny wypad na weekend do Moskwy. Chyba zamiast tego wybierzemy Kijów” – ironizowała Atwood na Twitterze po ogłoszeniu decyzji rosyjskiego MSZ.

„Tak, Margaret, obawiam się, że stało się najgorsze. Mamy zakaz wstępu do Rosji… ale problemy 100 Kanadyjczyków to nic w porównaniu z tym, co dzieje się na tym szalonym świecie! Zawsze będziemy mieli Paryż” – odpowiedział Carrey, nawiązując do słynnych słów wypowiedzianych przez Bogarta w „Casablance”.

Obecnie lista Kanadyjczyków objętych rosyjskimi sankcjami liczy już 1005 osób. W poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau ogłosił, że jego rząd przekaże Ukrainie kolejne 500 milionów dolarów pomocy wojskowej i nałoży sankcje na kolejnych 23 Rosjan. Na liście znajduje się już ponad 1000 obywateli Federacji Rosyjskiej i ponad 250 tamtejszych podmiotów „zaangażowanych w rażące i systematyczne łamanie praw człowieka wobec przywódców rosyjskiej opozycji”.

[md]
fot. Margaret Atwood/Twitter

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy