Margaret Atwood pisze kontynuację „Opowieści podręcznej”!

28 listopada 2018


Kanadyjska pisarka Margaret Atwood ogłosiła, że pisze kontynuację jednej ze swych najsłynniejszych książek, „Opowieści podręcznej”. Sequel zatytułowany „The Testaments” (z ang. „Świadectwa”) zostanie opublikowany 10 września 2019 roku.

„Piszę kontynuację 'Opowieści podręcznej'” ? obwieściła 79-letnia Atwood w komunikacie umieszczonym na swojej stronie internetowej. „Wszystko, o co kiedykolwiek mnie pytaliście na temat Gilead i jego wewnętrznych mechanizmów, stanowiło inspirację do tej książki. No, prawie wszystko. Drugą inspiracją jest świat, w którym żyjemy”.

Powieść „The Testaments” ma rozgrywać się piętnaście lat po ostatniej scenie z „Opowieści podręcznej”, w której widzieliśmy Fredę wsiadającą do wozu. Historię opowiadać będą trzy postacie kobiece, stąd zapewne tytuł „Świadectwa”. Autorka podkreśliła, że książka nie ma związku z drugim sezonem serialu stacji Hulu, który kontynuuje losy Fredy.

„Opowieść podręcznej” to antyutopia osadzona w niedalekiej przyszłości, w państwie powstałym na terenach obecnych Stanów Zjednoczonych, gdzie nieliczne płodne kobiety sprowadzone są do roli surogatek w rodzinach uprzywilejowanych mężczyzn. Anglojęzyczne wydanie książki sprzedało się w nakładzie ponad ośmiu milionów egzemplarzy. Powieść uznawana jest za współczesną klasykę. Ostatnio przeżywa renesans popularności za sprawą serialu z Elizabeth Moss w roli głównej oraz aktywistek, które zakładają strój podręcznych podczas protestów na całym świecie.

„The Testaments” będzie pierwszą powieścią Margaret Atwood od czasu wydanego w 2016 roku „Czarciego pomiotu”, czyli autorskiej reinterpretacji „Burzy” Williama Szekspira. Zakusy do kontynuowania „Opowieści podręcznej” autorka przejawiła już w 2017 roku, gdy dopisała nowy fragment do prologu książki z myślą o nowym audiobooku czytanym przez aktorkę Claire Danes.

„Opowieść podręcznej” autorstwa Margaret Atwood doczekała się w Polsce kilku wydań. Ostatnio książkę przypomniało wydawnictwo Wielka Litera:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy