Margaret Atwood dopisała nowy fragment w zakończeniu „Opowieści podręcznej”

1 kwietnia 2017


Miłośnicy prozy Margaret Atwood z niecierpliwością oczekują serialu na podstawie „Opowieści podręcznej”, którego premierę zapowiedziano na 26 kwietnia, a tymczasem kanadyjska pisarska przygotowała niemałą atrakcję związaną z tą dystopijną opowieścią. Mianowicie dopisała nowy fragment do zakończenia książki.

W oryginale „Opowieść podręcznej” kończy się prelekcją profesora Pieixoto wygłoszoną podczas zjazdu Międzynarodowego Towarzystwa Historycznego w 2195 roku, a więc wiele lat po właściwych wydarzeniach przedstawionych na kartach książki. Naukowiec mówi o problemach dotyczących ustalenia autentyczności opowieści głównej bohaterki zapisanej na odnalezionych taśmach. Referat, a tym samym cała książka, kończy się w sposób, który naturalnie podsyca ciekawość ? wszak ostatnie słowa profesora brzmią: „Czy są jakieś pytania?”.

Teraz, ponad trzydzieści lat po wydaniu powieści, Atwood postanowiła dopisać ciąg dalszy. „Dodałam pytania i odpowiedzi, które ? jak sądzę ? ludzie mogli zadać na tym sympozjum naukowym w 2195 roku. Było dla mnie prawdziwym wyzwaniem, aby przeanalizować ostatnią scenę książki i wyjaśnić kilka kwestii, które narodziły się w głowach czytelników przez lata po ukończeniu 'Opowieści podręcznej'” – wyjaśniła kanadyjska pisarka.

Nowy fragment dodany w zakończeniu „Opowieści podręcznej” powstał na potrzeby audiobooka przygotowanego przez Audible, w którym głosem Fredy przemówiła amerykańska aktorka Claire Danes, znana między innymi z serialu „Homeland” czy filmów „Gwiezdny pył” oraz „Romeo i Julia”. „Jestem zachwycona, patrząc jak historia, którą napisałam ponad trzydzieści lat temu, wciąż dostosowywana jest do nowych platform” – powiedziała Atwood. „Wygląda na to, że 'Opowieść podręcznej’ jest ciągle żywa i ? podobnie jak wszystkie żywe rzeczy ? rozrasta się i multiplikuje!”.

Na razie nie wiadomo, czy niepublikowany wcześniej materiał znajdzie się też w kolejnych wydaniach książki. Poniżej możecie odsłuchać w wersji anglojęzycznej jednego z pytań, które padło podczas prelekcji, a także poznać odpowiedź profesora Pieixoto.

[mw,am]
źródło: CBC News, Entertainment Weekly

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy