Marek Nowakowski wraca na warszawskie ulice. Rusza kampania „Licz się ze słowami”

11 kwietnia 2019


Marek Nowakowski powraca na warszawskie ulice. Na chodnikach pojawiły się cytaty z jego prozy, w kawiarniach do kawy podaje się jego książki, a to nie koniec obecności pisarza na mieście. Rozpoczęła się kampania „Licz się ze słowami”, która ma na celu promowanie twórczości Marka Nowakowskiego i wyróżnionych nagrodą jego imienia, a jednocześnie zwrócenie uwagi na znaczenie używanych na co dzień słów.

Marek Nowakowski, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy powojennych, zasłynął przede wszystkim jako mistrz krótkiej formy. W swoich opowiadaniach sportretował życie stolicy ? w sposób pełen szacunku i wrażliwości wobec słowa, a także spotykanych podczas wędrówek po mieście ludzi, którzy inspirowali go do pisania.

Miasto mówi, wystarczy posłuchać ? pisarz doskonale zdawał sobie z tego sprawę. Teraz mogą przekonać się o tym również warszawiacy. Na ulicach i chodnikach pojawiły się cytaty z twórczości Marka Nowakowskiego. Ich ponadczasowy charakter sprawia, że doskonale wpisują się w rytm i koloryt współczesnego miasta.

To jednak nie wszystko. W kilku warszawskich kawiarniach do aromatycznej kawy podaje się książki Marka Nowakowskiego oraz autorów opowiadań uhonorowanych w kolejnych edycjach nagrody jego imienia: Wojciecha Chmielewskiego, Pawła Sołtysa i Rafała Wojasińskiego.

W programie kampanii zaplanowano też między innymi konkurs na krótkie opowiadanie inspirowane cytatem z „Księcia Nocy” (jednego z najpopularniejszych opowiadań Marka Nowakowskiego), miejskie spacery z przewodnikiem śladami pisarza oraz czytanie jego utworów w aktorskiej interpretacji.

„Chcemy nie tylko uhonorować Marka Nowakowskiego, ale również pokazać, że opowiadanie to forma świetnie sprawdzająca się w czasach, w których żyjemy. To jednocześnie forma, która jak żadna inna wymaga językowej precyzji i namysłu nad używanymi słowami” ? powiedział Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Kampania jest skierowana do wszystkich uczestników kulturalnego życia stolicy ? zarówno świetnie znających Marka Nowakowskiego, jak i tych, którzy dopiero chcą zapoznać się z twórczością pisarza. Wiele z organizowanych wydarzeń zaciekawi także miłośników Warszawy, zainteresowanych historią miasta i mniej znanymi, a ciekawymi miejscami. Kampania potrwa do 29 czerwca.

[am]
źródło: Biblioteka Narodowa

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy