Marek Krajewski został Honorowym Obywatelem Wrocławia

24 kwietnia 2023

Radni Wrocławia zdecydowali o przyznaniu honorowego obywatelstwa miasta Markowi Krajewskiemu, autorowi powieści kryminalnych, filologowi klasycznemu i doktorowi nauk humanistycznych. W ten sposób podziękowano autorowi za to, że w swojej twórczości promuje Wrocław, jego mieszkańców i historię miasta.

Wniosek o przyznanie Markowi Krajewskiemu tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia – „Civitate Wratislaviensi Donatus” – złożyli prezydent miasta Jacek Sutryk oraz przewodniczący Rady Miejskiej Sergiusz Kmiecik.

„Wybór Marka Krajewskiego na tegorocznego Civitate Wratislaviensi Donatus jest dla nas bardzo naturalny” – mówił Jacek Sutryk. „Chcemy nagrodzić kolejną osobę mocno związaną z kulturą, która poprzez literaturę rozsławia Wrocław, jego mieszkańców i historię miasta. Pan Marek Krajewski niejednokrotnie przez lata udowodnił, że potrafi to wspaniale robić, a w swoich książkach zawarł bogatą i ciekawą, a często nieznaną dotąd czytelnikom, historię naszego miasta” – dodał prezydent Wrocławia.

Nad wnioskiem komisja nominacyjna debatowała w poniedziałek 13 marca. „Kandydatura Marka Krajewskiego została przyjęta jednogłośnie. To wyróżnienie za promocję Wrocławia w literaturze. To wprawdzie obraz dawnego miasta, a mimo to przyjemnie się czyta o miejscach, które i dzisiaj możemy rozpoznać. Przyjemnie jest przenieść się w wyobraźni do dawnego Wrocławia. Zobaczyć, jak miasto się zmieniało, ewoluowało” – mówił wówczas Sergiusz Kmiecik.

W czwartek, 20 kwietnia, na sesji Rady Miejskiej radni również jednogłośnie zdecydowali, że Krajewski został Honorowym Obywatelem Wrocławia. „Ważne w życiu chwile zapadają w naszą pamięć tak głęboko, że po latach potrafimy przywołać wszystkie okoliczności owych zdarzeń – nawet zupełnie nieistotne detale” – napisał na swoim profilu Marek Krajewski.

„W czwartek 20 kwietnia 2023 roku we Wrocławiu było ciepło i słonecznie. O godzinie 16:00 wybrałem się na dwugodzinne nordyckie kijowanie. W trakcie tej aktywności zadzwonił telefon. Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, pan Sergiusz Kmiecik, poinformował mnie, że radni mojego rodzinnego miasta uznali jednogłośnie, iż jestem godny zaszczytnego tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia (po łacinie brzmi to pięknie: Civitate Wratislaviensi Donatus – obdarowany wrocławskim obywatelstwem). Po rozmowie wciąż trzymałem telefon przy uchu, rozglądałem się wokół i byłem pewien, że otoczenie odciska się mocno w mojej pamięci. Byłem nad Odrą, na Wybrzeżu Wyspiańskiego, pomiędzy mostem Grunwaldzkim a pięknym budynkiem C13 Politechniki Wrocławskiej (przypominającym perforowaną taśmę do starego komputera). Nade mną przemieszczała się kolejka linowa łącząca brzegi rzeki. Mijał mnie młody, brodaty mężczyzna w krótkich spodenkach koloru khaki. Na smyczy trzymał psa yorka, który chyba mnie nie polubił. Niewielkie rozmiary zwierzątka kontrastowały z imponującą posturą owego pana. Poprosiłem go, aby zrobił mi zdjęcie. Chętnie się zgodził, a jego psiak wyszczerzył na mnie zęby” – relacjonował pisarz.

„Chwila została utrwalona – już nie tylko w mojej pamięci. Zawsze się będzie pojawiała wraz z dostojnym dźwiękiem łacińskiej frazy Civitate Wratislaviensi Donatus. Towarzyszyć jej będzie ogromne uczucie wdzięczności, jakie mam dla rodzinnego miasta, reprezentowanego przez pomysłodawców i orędowników mojej kandydatury – pana prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, pana przewodniczącego Rady Miejskiej Sergiusza Kmiecika oraz przez wszystkich radnych. Dziękuję” – dodał Krajewski, udostępniając zdjęcie wykonane w tym ważnym dla pisarza momencie.

Honorowe obywatelstwo Wrocławia – „Civitate Wratislaviensi Donatus” – nadawane jest przez lokalne władze od 1993 roku w celu wyróżnienia osób szczególnie zasłużonych dla miasta. W 2019 roku najważniejszy wrocławski tytuł otrzymała późniejsza noblistka, Olga Tokarczuk. Wcześniej obok polityków, uczonych i ważnych osobistości zaszczytem tym wyróżniono m.in. prof. Jana Miodka, Urszulę Kozioł, Sylwestra Chęcińskiego, Andrzeja Wajdę, Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Różewicza.

[am]
fot. Wydawnictwo Znak

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy