banner ad

Marcin Wroński laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2014

31 maja 2014

GALAMFK2014_fot_Max_Pflegel
Marcin Wroński zgarnął podwójną Nagrodę Wielkiego Kalibru! W trakcie sobotniej gali jego „Pogrom w przyszły wtorek” okazał się najlepszą powieścią kryminalną zarówno zdaniem jury, jak i czytelników.

Przewodnicząca Kapituły Jury Janina Paradowska w laudacji podkreśliła, że po raz pierwszy jury było jednomyślne i przyznało nagrodę z pełnym przekonaniem. „Pogrom w przyszły wtorek” to piąty kryminał retro z komisarzem Zygmuntem Maciejewskim. Przewodnicząca zwróciła uwagę, że Wrońskiemu udało się stworzyć bohatera, który się rozwija, a akcję osadzić w ciekawym okresie przełamywania się okupacji. Jest to książka o Lublinie i jego klimacie w pierwszych powojennych latach.

pogrom-w-przyszly-wtorekNagrodę Wielkiego Kalibru (statuetka i 25 000 złotych) wręczył Wrońskiemu wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski, a Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników wręczyła dyrektor biura promocji miasta Wrocław Dorota Ostrowska. To była szósta nominacja Marcina Wrońskiego. W ubiegłym roku został laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników za powieść „Skrzydlata trumna”.

Podobnie jak w latach ubiegłych, również i tym razem Przewodnicząca Kapituły Jury Janina Paradowska ufundowała nagrodę za debiut, którą otrzymał Bartłomiej Biesiekirski za powieść „Jasnowidz”.

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w tym roku otrzymał szwedzki pisarz Henning Mankell, jeden z najpopularniejszych autorów kryminałów na świecie. Największą popularność poza Szwecją przyniósł mu cykl powieści kryminalnych publikowanych od 1991 do 2013 roku. Jego głównym bohaterem jest komisarz Kurt Wallander, a akcja toczy się w Ystad. W swoich powieściach Mankell porusza problemy nękające współczesne społeczeństwa, takie jak: apartheid, mafia, imigracja, cyberterroryzm, zagrożenia globalizacji i międzynarodowego biznesu. Niestety, ze względu na chorobę autor nie mógł odebrać nagrody osobiście. Zrobiła to Konsul Honorowa Szwecji Małgorzata Ryniak, która podziękowała w imieniu pisarza.

Wyróżniony Nagrodą Wielkiego Kalibru lubelski prozaik Marcin Wroński debiutował w 1992 roku zbiorem opowiadań „Udo Pani Nocy”. W swojej dotychczasowej działalności literackiej zajmował się już prozą postmodernistyczną, fantastyką, tworzył także książki dla dzieci. Jego wielką pasją literacką jest pisanie o dawnym Lublinie, czego wyraz dał w „Piękne jesteście przyjaciółki moje” i w serii kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim: „Morderstwie pod cenzurą” (2007) oraz „Kinie 'Venus'” (2008). W 2010 roku ukazał się jego kryminał „Officium Secretum. Pies Pański”, w 2011 trzecia część cyklu o komisarzu Maciejewskim: „A na imię jej będzie Aniela”, w 2012 kolejna – „Skrzydlata trumna”, w 2013 – nagrodzony w tym roku Wielkim Kalibrem „Pogrom w przyszły wtorek”, zaś w 2014 najnowsza – „Haiti”.

W jury tegorocznej Nagrody Wielkiego Kalibru zasiedli: Janina Paradowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki oraz Grzegorz Sowula. Pozostali autorzy nominowani do Nagrody to: Bartłomiej Biesiekirski („Jasnowidz”), Wojciech Chmielarz („Farma lalek”), Ryszard Ćwirlej („Śmiertelnie poważna sprawa”), Piotr Głuchowski („Lód nad głową”), Marta Guzowska („Głowa Niobe”) oraz Jakub Szamałek („Morze Niegościnne”).

fot. Max Pflegel

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy