Marcin Świetlicki nie chce nominacji do Nike

26 maja 2014

swietlicki-nie-chce-nike
Marcin Świetlicki nie ucieszył się z informacji, że znalazł się w gronie dwudziestu pisarzy nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. „Wolałbym nie” – napisał w oświadczeniu opublikowanym na profilu facebookowym zespołu Świetliki.

„Poinformowałem o tym Sekretarza Nagrody, a teraz informuję Ciebie, Narodzie. Nie chcę uczestniczyć w konkursie organizowanym przez instytucję, która wytacza procesy poetom za to, co myślą. I jest jeszcze kilka innych powodów. Bardzo proszę o uwzględnienie w swoich główkach i serduszkach tej informacji” – wyjaśnił.

W swoim oświadczeniu Świetlicki odniósł się do sprawy sprzed kilku lat, kiedy Agora, organizator i fundator Nagrody Literackiej Nike, wytoczyła proces jednemu z laureatów tejże nagrody, poecie Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi, proces o zniesławienie. W 2010 roku Rymkiewicz w wywiadzie dla „Gazety Polskiej”, komentując sprawę krzyża przed Pałacem Prezydenckim, nazwał redaktorów „Gazety Wyborczej” „duchowymi spadkobiercami Komunistycznej Partii Polski”, których „wychowano tak, że muszą żyć w nienawiści do polskiego krzyża”. W obronie Rymkiewicza stanęło wielu pisarzy, w tym Marek Nowakowski, Piotr Wojciechowski, Marcin Wolski, a także Marcin Świetlicki. Twierdzili oni, że proces jest próbą ograniczenia wolności słowa w Polsce. Rymkiewicz proces przegrał i musiał przeprosić wydawcę oraz wpłacić na cel społeczny 5 tysięcy złotych.

Świetlicki został nominowany w tym roku do Nagrody Literackiej Nike za swój nowy tom wierszy pt. „Jeden”. „Ta książka się różni od poprzednich książek tym, że wiersze były pisane w bardzo różnych miejscach Polski. Poprzednie wiersze głównie powstawały w Krakowie, były bardzo mocno krakowskie” – tłumaczył w wywiadzie udzielonym podczas lubelskiego festiwalu „Miasta Poezji”. „Ta książka dotyczy takiego okresu życia bohatera, że nagle traci dom, traci swoje poprzednie życie i zaczyna się tułać po całej Polsce”. Książka ukazała się 22 maja 2013 roku nakładem wydawnictwa EMG. „Jeden” nominowany jest również do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii „poezja”.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy