Małgorzata Szczurek laureatką Nagrody Wielkiego Redaktora

6 sierpnia 2019


Od poniedziałku na Roztoczu trwa Festiwal Stolica Języka Polskiego. Podczas uroczystej inauguracji tego święta literatury wręczono Nagrodę Wielkiego Redaktora, którą w tym roku otrzymała Małgorzata Szczurek – redaktorka, tłumaczka, współzałożycielka wydawnictwa Karakter, związana też wcześniej ze Znakiem.

Jak uzasadniono w laudacji nagrody, Małgorzata Szczurek ma imponujący dorobek – ponad dwieście zredagowanych książek. To dzięki niej ukazało się po polsku wielu autorów, co doceniono już odznaczeniem Kawalera Orderu Literatury i Sztuki za promowanie literatury frankofońskiej i Nagrodą „Literatury na Świecie” za przekład.

Nagroda Wielkiego Redaktora to pierwsza nagroda w Polsce dla niedocenianego, a tak ważnego i wyjątkowo trudnego zawodu, jakim jest redaktor wydawniczy. Najlepsi redaktorzy są bardzo szanowani, a czasem wielbieni przez pisarzy. Wybitni redaktorzy to najbardziej zaufani przyjaciele pisarzy, bywają ich sekretnymi powiernikami, razem z nimi przeżywają rozterki, wahania, wspierają ich w trudnych momentach. Razem z autorami pracują nad ostateczną wersją dzieła.

Bycie Wielkim Redaktorem to nie tylko zawód, to także pasja i misja realizowana z wielką skromnością. Wielcy redaktorzy mieli i mają zasługi nie do przecenienia dla polskiej literatury. Są niezwykle dyskretni. Nigdy nie ujawniają dramatycznych czasami momentów powstawania wybitnych dzieł. Poprzez ustanowienie tej nagrody organizatorzy festiwalu chcieli docenić zawód redaktora wydawniczego i uhonorować najbardziej zasłużone dla polskiej literatury postacie redaktorów. Nagroda przyznawana jest za całokształt pracy.

W tym roku wyróżnienie wręczono po raz drugi. Pierwszą laureatką została w 2018 roku Marianna Sokołowska, legendarna, wieloletnia redaktor Państwowego Instytutu Wydawniczego. Inicjatorami i fundatorami nagrody są Honorowi Konsulowie Wielkiego Księstwa Luksemburga: Tomasz Kopoczyński i Adam Byglewski.

Festiwal Stolica Języka Polskiego potrwa do 11 sierpnia a w jego programie, od rana do wieczora, są kolejne, liczne spotkania autorskie (m.in. z Markiem Bieńczykiem, Krzysztofem Vargą, Anną Bikont, Wiesławem Myśliwskim, Małgorzatą Rejmer, Adamem Wajrakiem, Adamem Zagajewskim, Marcinem Wichą, Remigiuszem Mrozem), dyskusje o języku, pokazy filmów, aktorskie czytania literatury i koncerty.

Na zdjęciu: Małgorzata Szczurek przyjmuje gratulacje z rąk Wiesława Myśliwskiego, którego ostatnie powieści miała możliwość redagować.

[am]
fot. Rafał Siderski

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy