Małgorzata Lebda i Filip Zawada skorzystają z rezydencji literackich polskich Miast Literatury UNESCO

24 marca 2022

W marcu zakończył się nabór do drugiej edycji wspólnych rezydencji dwóch polskich Miast Literatury UNESCO. W Krakowie na pobyt rezydencjalny uda się Filip Zawada, natomiast do Wrocławia pojedzie Małgorzata Lebda.

O miesięczne pobyty mogli ubiegać się twórcy i twórczynie po debiucie książkowym. Decyzją zespołów programowych Krakowskiego Biura Festiwalowego i Wrocławskiego Domu Literatury maj w Krakowie spędzi Filip Zawada, mieszkający na co dzień w stolicy Dolnego Śląska prozaik, poeta, a od tego roku także dramaturg. W tym samym czasie Wrocław będzie gościł Małgorzatę Lebdę, poetkę i ultramaratonistkę, którą doceniło między innymi jury Nagrody Literackiej Gdynia.

Celem programu rezydencjalnego Krakowa i Wrocławia jest zapewnienie autorkom i autorom dogodnych warunków pracy twórczej oraz integracja środowisk literackich ze stolic Małopolski i Dolnego Śląska.

Rezydencje nie są pierwszym wspólnym projektem literackim Krakowa i Wrocławia. W 2015 roku oba miasta organizowały razem stoisko jako goście honorowi targów książki Salon du livre w Paryżu, współpracują też w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN oferujących azyl pisarzom, którzy cierpią w swoich krajach represje z powodów światopoglądowych i politycznych, a od 2020 roku wspólnie partnerują Paszportom „Polityki” w kategorii „Literatura”.

Małgorzata Lebda to autorka sześciu książek poetyckich, w tym tomów „Matecznik” i „Sny uckermärkerów”. Ten drugi otrzymał w 2019 roku Nagrodę Literacka Gdynia. W 2021 nakładem Wydawnictwa Warstwy opublikowała książkę poetycką „Mer de Glace”. We wrześniu 2021 roku wzięła udział w biegu wzdłuż Wisły, który relacjonowano na łamach „Pisma. Magazynu opinii”. Aktualnie pracuje nad debiutem prozatorskim.

Filip Zawada to nie tylko poeta i prozaik, ale także muzyk. Grał m.in. w zespołach AGD, Indigo tree oraz Pustki, a także skomponował muzykę do kilkunastu przedstawień teatralnych i filmów. W 2011 roku debiutował zbiorem krótkich opowiadań „Psy pociągowe”, który otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2019 roku wydał „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” – książkę która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike. Jego ostatnia jak dotychczas powieść to „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna” z 2021 roku. Jest także autorem 6 tomów poezji (za „Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się” był w 2014 roku nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius) oraz monodramu „Widzę nic”, który swoją premierę miał w marcu we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

[am]
fot. Filipa Zawady: archiwum prywatne autora, fot. Małgorzaty Lebdy: Natalia Szułdrzyńska

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy