banner ad

„Mała zgwałcona uciekinierka” pierwszą od 18 lat książką zakazaną w Irlandii z powodu obscenicznych treści

15 marca 2016

irlandia-cenzuruje-ksiazke
Irlandzka Komisja ds. Cenzurowania Publikacji zakazała wydania na terenie kraju powieści „The Raped Little Runaway” („Mała zgwałcona uciekinierka”) autorstwa Jean Martin. To pierwsza od osiemnastu lat książka, którą objęto w tym kraju cenzurą z powodu obscenicznych treści.

Jak powiedział w rozmowie z irlandzką gazetą „Independent” przewodniczący komisji, Shane McCarthy, książka została zakazana z uwagi na drastyczne opisy gwałtu na osobie nieletniej. Decyzja obejmuje zakaz sprzedaży w jakiejkolwiek wersji (również elektronicznej) na terenie całego kraju. Członkowie pięcioosobowej komisji podjęli decyzję jednogłośnie.

Niewiele wiadomo na temat samej publikacji, ale jej wydawca, Star Distributors, już od lat 70. słynie z wydawania powieści pornograficznych i wielokrotnie trafiał wcześniej na listę irlandzkich cenzorów.

Irlandia słynie z długich tradycji cenzorskich. Już w 1926 roku powstał tam Komitet ds. Szkodliwej Literatury, który uchodził za jedną z najbardziej surowych instytucji tego typu w świecie zachodnim. Na celowniku cenzorów znalazły się m.in. dzieła Johna Steinbecka, F. Scotta Fitzgeralda, Jamesa Joyce?a i tysięcy innych autorów. Później instytucja została przekształcona w Komisję ds. Cenzurowania Publikacji. I choć cenzura obowiązuje w Irlandii do dzisiaj, znaczenie komisji wyraźnie zmalało w latach 90. Od 2000 roku zakazem objęto jedynie osiem tytułów, z czego prawie wszystkie były poradnikami seksualnymi, a powodem cenzury było na przykład propagowanie aborcji lub poronienia. Zastanawiano się nawet nad sensem dalszego istnienia komisji.

„Mała zgwałcona uciekinierka” to pierwsza od osiemnastu lat książka, którą objęto zakazem ze względu na obsceniczne treści. Poprzednią był „Podstawowy przewodnik po Londynie” z 1998 roku, ponieważ reklamował „miejsca o złej reputacji” w angielskiej stolicy.

[am]
fot. Gregory Bodnar
źródło: Irish Independent

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy