Maja Lidia Kossakowska nie żyje. Popularna pisarka zginęła w pożarze swojego domku letniskowego

23 maja 2022

W nocy z niedzieli na poniedziałek życie straciła Maja Lidia Kossakowska, popularna autorka powieści fantastycznych, żona pisarza Jarosława Grzędowicza. Autorka zginęła w pożarze swojego domku wiejskiego w Starych Załubicach.

„Tragiczny wypadek pozostawił nas wszystkich w niedowierzaniu i szoku. Maju, za kilka dni mieliśmy się spotkać, porozmawiać, pośmiać się – jak zawsze. Pozostawiłaś po sobie pustkę, której jeszcze nie umiemy ogarnąć” – napisał na swoim profilu na Facebooku wydawca pisarki, oficyna Fabryka Słów.

Do zdarzenia doszło w środku nocy z niedzieli na poniedziałek. O godzinie 2:35 dyspozytorzy odebrali telefon, prawdopodobnie od męża pisarki, Jarosława Grzędowicza, z informacją o pożarze domu. „Na miejsce natychmiast ruszyło kilka zastępów straży pożarnych” – relacjonuje portal WWL112.PL. „Kiedy ratownicy dotarli w wąską, zalesioną aleję, drewniano-murowany dom letniskowy był już cały objęty ogniem. Rozpoczęła się akcja gaśnicza. Wokół biegał zdenerwowany, niegroźnie ranny mężczyzna i krzyczał, że w środku znajduje się jego żona, której nie udało się wydostać z płomieni” – czytamy.

Wejście do palącego się budynku było już jednak niemożliwe, ponieważ zagrażało by to życiu strażaków. „Po kilkudziesięciu minutach udało się opanować żywioł i przeszukać pogorzelisko. Niestety w jednym z pomieszczeń leżały spalone zwłoki 50-letniej kobiety. Przybyły na miejsce lekarz mógł tylko stwierdzić zgon” – przekazał portalowi aspirant Jan Sobków, oficer prasowy Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie.

Maja Lidia Kossakowska zadebiutowała w 1997 roku opowiadaniem „Mucha” opublikowanym w czasopiśmie „Fenix”. Odwiecznie zafascynowana szamanizmem, pisała książki inspirowane mitologiami i wierzeniami z różnych zakątków świata oraz specjalizowała się w angelologii.

Najsłynniejsze powieści autorki składały się na cykl anielski, którego bohaterami są właśnie aniołowie. Próżno jednak szukać na kartach tych książek efemerycznych istot w nieskazitelnie białych szatach. Bohaterowie to istoty bardzo ludzkie i ułomne w całej swojej nadprzyrodzonej potędze. W swoim dorobku miała również książki oparte na wierzeniach Jakutów oraz tytuły zupełnie odchodzące od religioznawczej tematyki.

Małżeństwo Maja Lidia Kossakowska i Jarosław Grzędowicz dzieliło czas między miastem a wsią Stare Załubice. Posiadali tam nieduży drewniany domek, w którym spędzali zazwyczaj cieplejszą połowę roku. Tam też pracowali nad swoimi książkami.

[am]
fot. Fabryka Słów

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy