Magdalena Parys laureatką Europejskiej Nagrody Literackiej

14 kwietnia 2015

magda-parys-europejska-nag-lit
Podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Książki w Londynie odbyła się ceremonia wręczenia Europejskiej Nagrody Literackiej. Tegoroczną polską laureatką została autorka powieści „Magik” i „Tunel”, Magdalena Parys.

Nagroda przyznawana jest od 2008 roku. Jak informują organizatorzy, „celem nagrody jest zwrócenie uwagi na kreatywność i różnorodność współczesnej literatury europejskiej, promowanie obiegu literatury w Europie oraz zwiększanie zainteresowania dziełami literackimi z innych krajów”. Szansę na zdobycie tego wyróżnienia mają autorzy z 34 krajów uczestniczących w programie Unii Europejskiej, Creative Europe. Co roku jedna z trzech grup autorów startuje do konkursu. W dwunastej już edycji Polska znalazła się w grupie z Austrią, Chorwacją, Francją, Irlandią, Litwą, Norwegią, Portugalią, Słowacją, Szwecją, Węgrami i Włochami. Każde z państw powołuje narodowe jury, które przedstawia nominacje i wybiera zwycięzcę z danego kraju. Polscy pisarze, którzy w poprzednich latach zostali uhonorowani tą nagrodą to Jacek Dukaj i Piotr Paziński.

Mieszkająca na stałe w Niemczech Magdalena Parys będzie uczestniczyła w promocjach organizowanych w Brukseli oraz na Targach Książki we Frankfurcie. Odwiedzi też Polskę podczas Warszawskich Targów Książki i BigBook Festivalu.

fot. Marian Stefanowski

Tematy: , ,

Kategoria: newsy