Łukasz Barys laureatem Paszportu „Polityki” 2021 w kategorii „literatura”

18 stycznia 2022

24-letni Łukasz Barys został laureatem Paszportu „Polityki” w kategorii „literatura”. Wyróżnienie przyniosła mu debiutancka powieść „Kości, które nosisz w kieszeni”. Galę transmitowano na antenie TVN oraz na profilu tygodnika na Facebooku.

Doroczne nagrody kulturalne tygodnika „Polityka” zostały przyznaje już po raz 29. Przed wręczeniem lauru w kategorii „literatura” na scenę wyszła Justyna Sobolewska, by podsumować minione dwanaście miesięcy na rynku polskiej książki.

„W tym roku polska literatura dużo opowiadała o rodzinnych traumach. Z przeszłości wyłaniają się przemilczane historie. Nie chodzi tylko o opowieści wojenne, ale też o traumy rodzinne związane z przemocą i alkoholizmem. Nie przypadkiem w tym roku ukazało się tyle literackich opowieści o uzależnieniu i współuzależnieniu, tyle historii dzieci alkoholików, które odważyły się mówić. O tym opowiadał choćby 'Mireczek’ Aleksandry Zbroi czy 'Informacja zwrotna’ Jakuba Żulczyka. Polskie picie otoczone było przez lata aurą romantyzmu, teraz coraz więcej mówi się o cenie, jaką płacili najbliżsi, i o frustracji, którą podszyty jest polski alkoholizm. Dla rynku wydawniczego to nie był łatwy rok i w dodatku kończył się brakami papieru, zupełnie jak w schyłkowym PRL-u. Tym bardziej cieszy fakt, że ciągle powstają nowe, ambitne wydawnictwa, które nie boją się podejmować ryzyka, choćby wydając debiutantów, a ciekawych debiutów było w tym roku sporo i to widać w nominacjach do Paszportów 'Polityki'” – powiedziała Sobolewska.

W tym roku szansę na Paszport „Polityki” w kategorii „literatura” mieli Grzegorz Uzdański za poemat dygresyjny „Wypiór” (wyd. Filtry), Elżbieta Łapczyńska za debiut „Bestiariusz nowohucki” (wyd. Biuro Literackie) i Łukasz Barys za debiutancką powieść „Kości, które nosisz w kieszeni” (wyd. Cyranka).

„Za znakomitą literacko opowieść o sojuszu żywych ze zmarłymi, o biedzie i niesprawiedliwości, a także o mieście od strony kości” postanowiono uhonorować Łukasza Barysa, autora „Kości, które nosisz w kieszeni”. Autor poświęcił powieść rodzinnym Pabianicom. Portretuje w niej miasto od strony kości, przenikają się tu światy zmarłych i żywych, a każdy rozdział to osobna opowieść, w której biorą udział tutejsze motywy i postacie. Jak podkreślono podczas prezentacji, znajdziemy w tej książce opowieści śmieszno-straszne, smutno-komiczne i zadziorne językowo.

„To dość niesamowite, że książka, którą wystukałem na zajęciach online w tamtym roku i potem przesłałem do wydawcy, dzisiaj zdobywa tak ważną nagrodę. Dziękuję mojemu wydawcy, Konradowi z Cyranki, za to, że zaryzykował, postawił na moją książkę i pracował nad nią ciężko. Rodzinnym Pabianicom, które też są bohaterem tej książki. Moim bliskim, którzy w Pabianicach mieszkają. Dziękuję mamie, żonie, teściowej, wszystkim po kolei. Mam nadzieję, że państwo przeczytają tę książkę i książki pozostałych nominowanych, czyli 'Bestiariusz nowohucki’ i 'Wypiór’, bo też są świetne” – mówił Łukasz Barys, odbierając nagrodę.

Redaktor naczelny „Polityki”, Jerzy Baczyński, podkreślił, że nagroda w kategorii „literatura” rzadko trafia w ręce debiutantów.

Paszporty „Polityki” wręczane są od ponad ćwierć wieku na podstawie wskazań niezależnych krytyków z różnych mediów, którzy nominują najciekawsze osobowości twórcze minionego roku. Kapituła nagrody złożona z dziennikarzy tygodnika wybiera laureatów w następujących kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Paszportami „Polityki” nagradzani są wybitnie utalentowani młodzi twórcy, którzy w sposób szczególny wyróżnili się w danym roku swoimi artystycznymi działaniami i dokonaniami. Artyści, którzy kreatywnie reagują na zmieniającą się rzeczywistość, wyznaczają nowe kierunki w sztuce, twórczo wzbogacają kulturę polską i światową.

Zapis transmisji z gali Paszportów „Polityki” możecie obejrzeć tutaj.

[am]


Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy